18.3 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

2023 Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Otomotiv Dünyası2023 Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Okuma Süresi: 4 dakika

Ehliyet yenileme süreci, özellikle gereken belgelerin tam olarak bilinmemesi durumunda, başta biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu süreçte ihtiyaç duyulan belgeler, işlemlerin hızlı ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmasını sağlar. İşte bu nedenle, sizin için ehliyet yenileme sürecinde gereken belgelerin bir listesini hazırladık.

Kimlik Belgesi: İlk ve en önemli belge kimlik belgenizdir. TC kimlik kartı, pasaport veya sürücü belgeniz bu kapsamda değerlendirilir.

Mevcut Sürücü Belgesi: Eğer sürücü belgeniz kayıp ya da çalıntı değilse, mevcut sürücü belgenizi de yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

Sürücü Sağlık Raporu: Sürücü sağlık raporu, ehliyet yenileme sürecinde olmazsa olmazlardandır. Sağlık raporunuzu, Sağlık Bakanlığı’na bağlı tam teşekküllü hastaneler, üniversite hastaneleri veya özel sağlık kuruluşlarından alabilirsiniz.

Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli ve Vakıf Payı: Ehliyet yenileme işlemleriniz için gerekli olan değerli kağıt bedeli ve vakıf payını yatırmayı unutmayın. Bu bedeller, ilgili bankalara veya online bankacılık işlemleri aracılığıyla yatırılabilir.

1 Adet Biyometrik Fotoğraf: Güncel bir biyometrik fotoğraf da ehliyet yenileme sürecindeki belgeler arasında yer alır. Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve biyometrik fotoğraf kurallarına uygun olması gerekmektedir.

Kan Grubunu Belirtir Belge veya Yazılı Beyan: Kan grubunuzu belirten bir belge veya yazılı beyan da gereklidir. Eğer kan grubunuzu bilmiyorsanız, herhangi bir sağlık kuruluşunda kan grubunuzu öğrenip, yazılı olarak beyanda bulunabilirsiniz.

Adli Sicil Belgesi: Adli sicil kaydınız elektronik ortamda kontrol edilecektir. Bu nedenle, bu belge için ayrıca bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Ehliyet Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ehliyet yenileme işlemleri, birkaç basit adımda ve ehliyet yenileme için gerekli belgelerle gerçekleştirilir. İlk olarak, ehliyet yenileme için gerekli belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamalısınız. Belgeleriniz hazır olduğunda, size en yakın Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurabilir veya e-Devlet üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet kullanmayı düşünüyorsanız, sisteme giriş yaptıktan sonra, ilgili başvuru ekranına gidip adımları takip etmelisiniz.

İkinci aşamada, ehliyet yenileme için gerekli belgeleri ilgili birimlere eksiksiz ve doğru olarak teslim etmelisiniz. Teslimat sırasında eğer belgelerinizde eksik veya yanlış bilgi tespit edilirse, işlemleriniz tamamlanana kadar beklemeniz gerekebilir. Dolayısıyla, tüm belgelerinizi dikkatlice kontrol edip öyle teslim etmek çok önemlidir. Belgeler onaylandıktan sonra, ehliyet yenileme işlemleriniz kısa sürede tamamlanacak ve yeni ehliyetiniz size kısa süre içinde ulaştırılacaktır.

Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet yenileme sürecindeki ücretlendirme, iki farklı kategori üzerinden yapılmaktadır. 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenen eski tip ehliyetlerinizi yeni tip ehliyet ile değiştirmeniz gerekiyor. Bu değişim işlemi için belirlenen son başvuru tarihi 31 Aralık 2024. Eğer siz de eski tip ehliyetinizi yeni tip ehliyetle değiştirmek istiyorsanız ehliyet yenileme ücreti 15 TL’dir.

Öte yandan, 1 Ocak 2016’dan sonra alınan ve kaybolan veya çalınan yeni tip ehliyetlerin yeniden çıkarılması için ehliyet yenileme ücreti 769 TL. 1 Ocak 2016 tarihinden sonra alınan ehliyetler zaten yeni tip olduğundan, bu ehliyetlerin değiştirilmesi veya yenilenmesine normal koşullarda gerek yok. Yani, yeni tip ehliyetiniz varsa ve bu ehliyet kaybolmadıysa veya çalınmadıysa, herhangi bir ehliyet yenileme ücreti ödemenize gerek kalmadan ehliyetinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer kayıp veya çalıntı durumu söz konusu ise, yukarıda belirtilen ehliyet yenileme ücretini ödeyerek yeni ehliyetinizi alabilirsiniz. Dolayısıyla, hangi durumda olduğunuzu bilmek ve ehliyet yenileme ücretini ona göre değerlendirmek önemlidir.

Dijital Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

Yolcu veya eşya taşıma amacıyla karayollarında hareket eden ticari araçlarda, sayısal takograf denilen kontrol mekanizması bulunmaktadır. Bu cihaz, ehliyet kartları için ayrılan iki yuvaya ve bir ekrana sahiptir ve sürücülerin faaliyetlerini gözlemlemek için kullanılır. Bu ehliyet kartlarına dijital ehliyet denmektedir. Ehliyet yenileme için gerekli evraklar hazırlandığında, staum.tobb.org.tr web adresinden başvuru işlemlerinizi kolayca başlatabilirsiniz.

Yenileme işlemi için dijital ehliyet sahiplerinin sunmaları gereken belgeler, geçerli bir sürücü belgesi veya nüfus cüzdanı ve bunların fotokopileri ile birlikte bir adet biyometrik fotoğrafı içermektedir.

Ehliyet Yenileme Süresi Hangi Aralıklarla Yapılır?

Farklı ehliyet türleri, yenileme zamanları bakımından da değişir, yani her ehliyet tipinin yenilenme süresi farklıdır. Sürücü belgesi sınıflarına göre ehliyet yenileme aralıkları bulunur.

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı ehliyetlere sahip olanlar, ehliyetlerini 10 yılda bir yenilemek zorundadırlar. Yenilendikten sonra, bu ehliyetler özel bir durum yoksa. 10 yıl boyunca geçerli olacaktır.

Diğer taraftan, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyetleri olan kişilerin ise ehliyetlerini her 5 yılda bir yenilemeleri gerekmekte. Bu sınıflar için ehliyet yenileme süreleri daha sık gerçekleşir.

Ehliyet Yenilemeden Önce, Başvuru Yapmak ya da Randevu Almak Gerekiyor Mu?

Ehliyet yenileme sürecine başlamadan önce, gerekli olan belgeleri hazırlamalı ve ilgili harçları yatırmalısınız. Ardından, nüfus müdürlüklerine başvurarak süreci başlatabilirsiniz. Eski tip ehliyetinizi yenilemek, süresi dolan ehliyetinizi güncellemek, sınıf değişikliğine uğrayan ehliyetinizi yeniden düzenletmek, evlenme sonrası soyadı değişikliğinde ehliyet yenileme veya kayıp ve çalıntı durumlarında yeniden ehliyet almak üzere başvurabilirsiniz.

İşlemlerinizin daha hızlı ilerleyebilmesi için online platformları kullanarak ya da çağrı merkezini arayarak randevu alabilirsiniz. Randevusuz da işlem yapabilirsiniz fakat olası yoğunluk sebebiyle randevusuz başvurular beklemeye alınabilir veya aynı gün işlem yapılamayabilir. Randevu almak için ALO 199 Nüfus Müdürlüğü Çağrı Merkezi’ni arayabilir, randevu.nvi.gov.tr adresinden online randevu oluşturabilir veya e-Devlet üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün “Sürücü Belgesi Başvuru Randevusu” servisini kullanabilirsiniz.

Randevu günü ve saatinde, daha önce hazırlamış olduğunuz belgelerle nüfus müdürlüğüne başvurduğunuzda, işlemleriniz genellikle aynı gün içerisinde tamamlanacaktır. Yeni ehliyetiniz kısa bir süre içerisinde, yaklaşık olarak bir hafta sonra, belirtmiş olduğunuz adrese postalanacaktır.

Yeni Ehliyet Gelene Kadar Geçici Belge Veriliyor Mu?

Sürücü belgesi yenileme işleminiz tamamlandığında, yeni belgeniz size ulaşana kadar herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için 15 gün süreyle geçerli bir geçici sürücü belgesi verilir. Bu geçici belge, sürücü belgesi olarak kabul edilir ve size, yeni ehliyetiniz elinize geçene kadar araç kullanım hakkı tanır. 15 günlük süre zarfında trafiğe çıkabilirsiniz. Yeni sürücü belgeniz size ulaştığında ise, geçici belge otomatik olarak geçersiz hale gelir.

Yenilenen ehliyetiniz, güncel ve geçerli bir belge olduğu için araç kiralama işlemlerinde de yaşanabilecek herhangi bir belirsizlik veya problemi minimuma indirebilirsiniz. Ayrıca, ehliyetinizi zamanında yenilediğinizde, planladığınız seyahat veya iş gezilerinizde herhangi bir aksaklık yaşamadan araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bu küçük ama önemli ayrıntı, araç kiralama deneyiminizi çok daha keyifli hale getirecektir.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler