19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Nemrut Dağı ve Gizemi

KeşfetNemrut Dağı ve Gizemi
Okuma Süresi: < 1 dakika


Hepimiz Nemrut Dağı’nın ismini bir kez de olsa duymuşuzdur. Çok eski dönemlerden bu yana birçok efsaneye konu olmuş Nemrut Dağı, günümüzde tarihi ile kendine çok fazla turist çeken bir bölge. Üstelik kendi ülkemizden tarih severlerin de merak edilenler listesinde mutlaka yer alıyor.

Kısaca Bilgi

Tarihine baktığımızda ise Kommagene Krallığı tarafından kutsal dağ olarak görülen bu dağ volkanik bir dağdır. Görkemli manzarası ve sanatsal değerleri çok yüksek olan anıt mezarları ile bir tarihî eser olarak1987 yılında UNESCO Miras Listesi’ne alınmış. Yüksekliği 2150 metre olan Nemrut Dağı’nda bulunan ve günümüzde hâlâ görkemleriyle ilgi çekmeyi başaran devasa heykeller, MÖ 1. yüzyılda burada hüküm süren Kommagene Krallığı tarafından yaptırılmıştır. Dicle ve Fırat Nehri arasına kurulmuş olan bu krallık önce belirli krallıkların boyunduruğu altında yaşamış, daha sonrasında bağımsızlığı ilan etmiştir.

Krallıkları bir kenara bırakıp tarihî açıdan epey değerli olan devasa heykellerin gizemini çözmeye çalışalım. Ünlü tarihçiler bu heykellerin yapılış amacının, tüm dinleri ve kültürleri bir çatı altına toplamak olduğunu düşünüyorlar. Kireçtaşı bloklarından yapılmış olan heykeller Kommagene Kralı’nın tanrıya olan saygısını ifade etmesi amacını da taşıyarak bir tür dinî merkezi de temsil ediyorlar.

Nemrut Dağı Nerede?

Nemrut Dağı, Adıyaman şehrimizde bulunuyor. Kahta ilçesinin Kayadibi Köyü’ne yakın, Adıyaman şehir merkezine 87 km uzaklıkta. Adıyaman’a geldikten sonra RentiCar aracılığı ile kiraladığınız araçla Nemrut Dağı’na yaklaşık 40 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz.

Nemrut Dağı Giriş Ücreti

Şu an dağa giriş için kişi başı ücret 20 TL ve taşıma ücreti de 5 TL.

Nemrut Dağı’nda Ne Yapılır?

Nemrut Dağı’nı tam olarak keşfetmek istiyorsanız şunları yapmanız gerekir:

-Görüş açısının bu kadar geniş olduğu bir yerden gün doğumunu ve batımını izlemek, gerçekten çok keyifli. -Dağın tepesine çıkmadan önce ilçede bulunan esnaflara uğramayı unutmayın. El yapımı eşyalardan birçoğunun ilginizi çekeceğinizden eminiz.

Siz yeni keşiflere açılırken, RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler