19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Antalya Antik Kent Gezileri

Gezi – SeyahatAntalya Antik Kent Gezileri
Okuma Süresi: < 1 dakika


Ülkemizde “turizm cenneti” olarak bilinen Antalya her yıl binlerce ziyaretçiyi kabul eden, tertemiz hava ve masmavi denizden oluşan doğal güzellikleri ve antik dönemden kalma tarihî kentleri ile her zaman öne çıkan bir şehir olmuştur. “Deniz, kum, güneş” üçlüsünden sıkılanlar ve tarihin derin sularına meraklı olanlar için işte Antalya antik kentleri…

Myra Antik Kenti


Akdeniz kıyılarının turizm noktalarından biri olan Myra, antik açık hava tiyatrosu ve kaya mezarlıkları ile ilgi çekmeyi epeyce başarıyor. 2500 yıllık geçmişi ve tarihe ışık tutan görüntüsü ile Myra; gösterişli mezarları, devasa tiyatrosu ve yılbaşının ünlüsü Noel Baba’ya ev sahipliği yapmasıyla da meşhur. Demre ilçesinde bulunan antik kent, Antalya merkeze 145 km mesafede bulunuyor.

Olimpos (Olympos) Antik Kenti


Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Olimpos kentinin diğer kentlerin yanı sıra ayrı bir büyüsü var sanki. Mitolojide “tanrıların evi” olarak bilinen Olympos kelimesi bu kentin büyüsünü arttırıyor. Olympos antik kenti aynı zamanda bize tarihi çokça yansıtan “Likya” bölgesinde bulunuyor. Likya, antik kentlerin bulunduğu bir bölgedir ve isminin anlamı “ışık ülkesi”dir. Bu da burada bulunan kentleri her zaman daha ilgi çekici yapıyor.

Side Antik Kenti


İsminin anlamı “nar” yani “bereket, bolluk” olan Side antik kenti, görünüşüyle de bu anlamı bize yansıtıyor. Yaklaşık 400 metrelik bir genişliğe sahip olan yarımada üzerine kurulu olan Side antik kenti içerisindeki yapılar da Pamfilya bölgesindeki en önemli liman kenti oluşunu kanıtlar nitelikte. 

Aspendos Antik Kenti


Pamfilya bölgesindeki bir diğer çok önemli antik kent de şüphesiz herkesin ismini duyduğu Aspendos antik kenti. Bölgenin en zengin yerleşimlerinden biri olduğu bilinmekle beraber kuruluşunun MÖ 12. yüzyıla kadar gittiği söyleniyor. Aynı zamanda dünyaca ünlü olan Troya Savaşı’nın, Aspendos’un kuruluşuna sebep olduğu düşünülüyor.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler