28.5 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Ehliyetiniz mi Kayıp, Peki Ne Yapacaksınız?

Otomotiv DünyasıEhliyetiniz mi Kayıp, Peki Ne Yapacaksınız?
Okuma Süresi: < 1 dakika


Ehliyeti kaybolan herkesin, ilk anda yaşadığı endişe sonrasında acaba şimdi ne yapmalıyım sorusu belirir zihninde. Biz de sizler için bu durumda neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgileri araştırdık. Ehliyeti kaybolanlar ve tabii kaybolma riskinin var oluşu sebebiyle herkesin okumasını tavsiye ediyoruz.

Gerekli Evraklar ve Yapılacak İşlemler

Karayolları Trafik Kanunu gereğince ehliyetsiz araç kullanmak yasaktır. Bu sebeple hangi aracı kullanıyor olursanız olun yanınızda mutlaka ehliyetiniz olmak zorundadır. Bu kurala uyulmadığı takdirde idari para cezasına çarptırılırsınız.

Ehliyetinizin kayıp olduğunu fark ettiğiniz anda eğer araç kullanmaya devam edecekseniz yapmanız gereken işlemleri ertelemeden yerine getirmeniz gerekmektedir. Öncelikle bilmeniz gereken kayıp yahut çalıntı ehliyetinizi resmî gazeteye ilan vermek gibi bir mecburiyetinizin olmadığıdır.

Şimdi sizin için basamakları sıralayalım:

 1. Randevu
  Her şeyden önce Nüfus Müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapmalısınız. Bunun için internet veya ALO199 hattını kullanabilirsiniz.
 1. Sağlık Raporu
  Ehliyetinizin kayıp olduğu durumda herkesin merak ettiği soru: Tekrar sağlık raporu almak zorunda mıyım? Evet, böyle bir mecburiyetiniz var. Sağlık raporunu, devlet hastanesinden veya aile hekiminizden alabilirsiniz.
 1. Yeni Ehliyet Ücret Ödemesi
  Almış olduğunuz randevuya gitmeden önce mutlaka yeni alacağınız ehliyet için para yatırmanız gerekmektedir.

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 15 TL’dir. Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 340 TL’dir.

 1. Belge Tamamlama
  Nüfus cüzdanı veya pasaport

– “Sürücü olur” sağlık raporu

-1 adet biyometrik fotoğraf

-Gerekli ücretlerin ödendiğine dair belge

-Kan grubu kartı (kişinin kan grubu bilinmiyorsa)

-Sürücü belgesinin yeniden alınması adına yazılmış dilekçe ve parmak izi (Başvuru esnasında alınacak.)

Kayıp ehliyet için gerekli belgeler ve evraklar bu şekildedir.

Geçici Sürücü Belgesi


Tüm işlemlerinizi tamamladıktan sonra ehliyetiniz 15 gün içinde elinize ulaşacaktır. Bu süreçte geçici sürücü belgenizi e-devlet üzerinden edinebilirsiniz. Yeni ehliyetiniz ise kargo yoluyla elinize ulaşacaktır.

Kurallara uymak hayat kurtarır. İyi yolculuklar.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler