24.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Beyoğlu Tadım Rotası – Meydan’dan Tünel’e Lezzet Durakları

GastroBeyoğlu Tadım Rotası – Meydan’dan Tünel’e Lezzet Durakları
Okuma Süresi: 2 dakika

Beyoğlu her yönüyle dolu dolu, zengin ve renkli bir dünya. Her yerden, her çeşit insanın bir araya geldiği, her zevk ve beklentinin karşılık bulduğu bu “başka bir alem” denecek kadar dolu dolu semt, ziyaretçilerine tek bir rotayla, tek bir planla keşfedilip sindirilemeyecek kadar çeşitlilikte deneyim vadediyor. Bir ucundan diğerine doğru İstiklal’i adımlarken sizi bekleyen onlarca farklı güzellik arasından Beyoğlu lezzetlerini bu yazımıza konuk aldık. Tabii ki her lezzete, her güzelliğe yer veremedik ama keyifli bir seçki sunabildiğimizi düşünüyoruz. Beyoğlu lezzetleri saymakla bitmez ancak leziz bir açılış için güzel bir listeyi beğenilerinize sunuyoruz.

Dönerci Engin’in Yeri

“Beyoğlu’na gidip, döner mi yiyeceğiz?” diye düşünebilirsiniz. Ancak bu seçeneği değerlendirdiğinizde bize hak vereceksiniz. Semtin dört bir yanında yer alan onlarca büfe, gastronomik anlamda pek bir şey vadetmiyor olsa da Dönerci Engin’in Yeri bu ezberi bozacak nitelikte. Şişhane’de yer alan Dönerci Engin’in Yeri, “Bayburt usulü” döneriyle damağınızda eşsiz bir lezzet, dimağınızdaysa müthiş bir şaşkınlık bırakacak kadar iddialı. Deneyin, siz karar verin.

Adres: Bereketzade, Okçu Musa Cd. No:21, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Fıccın

Bambaşka bir kültürün, örneklerine çok ender rastlayabileceğiniz lezzetleriyle dolu menüsü, Fıccın’ı Beyoğlu ikonlarından biri yapan en önemli etken. Kafkas mutfağının ülkemizdeki az sayıda temsilcilerinden belki de en ünlüsü olan Fıccın, Kallavi Sokak’ta yer alıyor. Daha önce tatmadığınız birçok özgün lezzetiyle Fıccın, dünyanın bilhassa gastronomik anlamda en zengin kültürlerinden biri olan Kuzey Kafkasya ile tanışmak için en doğru adres. Fıccın’a dair özel bir tavsiyemiz yok; ziyaret edin, bu kültürle tanışmak istediğinizi söyleyin ve lezzetlerin geçit törenine tanıklık edin.

Adres: Fıccın, İstiklal Mahallesi, Kallavi Sk. No:13 D:1, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Jadore Chocolatier

Jadore’u “koklaya koklaya” bulabilirsiniz dersek abartmış olmayız. Küçük, dar bir sokakta yer alan bu eşsiz pastane, daha sokağına girdiğiniz an hissedeceğiniz çarpıcı bir çikolata kokusuyla sizlere merhaba diyor. Oldukça küçük bir mekân olan Jadore’un önünde sıra beklemeniz çok olası ancak beklediğinize fazlasıyla değeceğini söyleyebiliriz. Bilhassa mekânın imza lezzetlerinden “Oh la la Beatrice” mutlaka denenmeli. Gerisi damak zevkinize kalmış.

Adres: Asmalı Mescit, Emir Nevruz Sk. No:22 D:F, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Mandabatmaz Kahvehanesi

Bir “tahrik edici” kokudan diğerine doğru yol almaya hazırsanız sizi Mandabatmaz Kahvehanesi’ne alalım. Adını, köpüğünün yoğunluğundan aldığı söylenen meşhur Mandabatmaz kahvesi, dolu dolu, lezzetli ve daha önce eşine çok rastlamadığınız zenginlikte bir Türk kahvesi deneyimi vadediyor. Hele ki bir kahve tutkunuysanız Mandabatmaz “tatmadan ölme” listenizin en başında yer alması gereken kahvecilerden biri, emin olabilirsiniz.

Adres: Mandabatmaz, Asmalı Mescit Mahallesi, Olivia Geçidi 1/A, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Muammer Usta Kelle Söğüş

İstiklal’in geleneksel sokak lezzetlerinden biraz farklı bir deneyime hazır mısınız? İzmir’le özdeşleşmiş olan kelle söğüşün İstanbul’daki tartışmasız en eski ve muhtemelen en lezzetli temsilcisi Muammer Usta Kelle Söğüş’ün geçmişi neredeyse Cumhuriyet tarihi kadar eski bir tezgâha dayanıyor. Özellikle Niğde usulü kelle söğüşün zirve noktalarından biri. Gerçek bir Beyoğlu beyefendisi olan Muammer Usta ile laflayıp eşsiz söğüşünden tatmak, sıkı bir Beyoğlu lezzet turunun en unutulmaz anlarından olacak.

Adres: Kamerhatun Mahallesi, Kamerhatun Caddesi, Balık Sokak Girişi, Beyoğlu/İstanbul

Yazının başında da belirttiğimiz gibi lezzet de deneyim de bitmez Beyoğlu da. Biz, yeni yeni listeler, yeni yeni tavsiyelerle, eşsiz güzellikteki Beyoğlu’nu Renticar Blog’a konuk etmeye devam edeceğiz. Sizleri de tavsiyeler, talepler ve yorumlarınızla, bu hikâyeye dâhil olmaya bekleriz.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler