24.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Daha Önce Tattınız mı? – Simav’ın İlginç Lezzetleri

GastroDaha Önce Tattınız mı? - Simav'ın İlginç Lezzetleri
Okuma Süresi: 2 dakika

Bu yazı dizimizde adını daha önce duymadığınız, az bilinen yörelerin, ilginç ve özgün lezzetlerini sizler için sıralıyoruz. İlk durağımız, Ege’nin biraz kenarda kalmış ancak binbir güzelliğe ev sahipliği yapan şehri, Kütahya.

Kütahya, çinileri ve porselenleriyle olduğu kadar yöresel lezzetleriyle de meşhur bir ilimiz. Kütahya’ya yolunuz düşerseözellikle Simav’a uğramanızı ve birbirinden lezzetli yemeklerini denemenizi tavsiye ederiz.

Sıkıcık Çorbası

“İçim ısınsın, lezzeti de damağında kalsın” istiyorsan Sıkıcık Çorbası tam sana göre. Lezzeti içeriğinden geliyor; tarhana, bulgur, salça, un, et suyu kısaca doyurucu ve lezzetli. Çorba diyoruz ama aslında ana yemek kıvamında. Sırf bu eşsiz lezzeti tatmak için bile Simav’a gidilir.

Kütahya Usulü Güveç

Büyüklerimizin söylediği gibi yemek güveçte ayrı güzeldir. Kütahya’da güvece ayrı bir tat katılmış durumda. Kütahya’ya has olarak yapılan güveçte; kuzu ön kol, domates, biber, bolca soğan kullanılarak lezzetini bambaşka bir boyuta taşımışlar. Pişirilme aşamasında ise yayılan kokusu ile karınları acıktıran bu lezzeti mutlaka tatmalısın.

Haşhaşlı Gözleme

Lezzetiyle damakları şenlendiren bir gözleme ile tanışalım; Haşhaşlı Gözleme. Kütahya’ya özgü bu eşsiz lezzetin sırrı yalnızca un, yağ, haşhaş ve tuz ile yapılıp sac üzerinde pişmesiyle ortaya çıkıyor. Sana bir sır verelim: bu lezzeti tattığın an, önceki gözlemelerin tadını unutacaksın.

Küp Kebabı

Adından da tahmin edileceği gibi küpte yapılan Küp Kebabı, kısık ateş ile uzun süre pişmesiyle enfes bir tat oluşturuyor. Etlerin kuş başı doğranması, salça, sarımsak ve soğan, baharatlar ve biber ilebirlikte bir küp içerisinde yavaşça pişmesi bu tatların karışımıyla tadını enfes kılıyor. Kebap, et severlerin tadına bakmadan geçmemesini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Tosunum Böreği

Protein deposu bir böreğe de ev sahipliği yapan bu güzel şehir, adını Tosunum Böreği koyarak aslında ne kadar doyurucu olduğunu kanıtlar nitelikte. Dolmaya benzeyen yapısı ile içeriğinde yeşil mercimek, soğan, tuz ve karabiber bulunuyor. Bu börek adeta mideye ziyafet, damağa eşsiz bir lezzet bırakmakta.

Kütahya’ya gidip de enfes tatlarından denedikten sonra tatlısız dönülmez elbette.

Yufka Tatlısı

Şerbetli Yufka Yatlısı, baklavaya benzerlik gösterse de baklavadan daha hafif bir tatlıdır. Yufka Tatlısı’nda bulunan 8 kat yufka ve katlar arasına serpilen ceviz, nişasta ile fırında 25 dakika kadar pişirdikten sonra biraz soğuması beklenir ve ardından dinlenen şerbet ile servis edilir. Kıtırlığı ve lezzeti ile adeta büyüleyici.

Sütlü İncir Tatlısı

Hafif tatlı sevenler Kütahya’nın Sütlü İncir Tatlısı’nı mutlaka denemeli. Ege’nin incisi incirin başrol olduğu bu tatlı; süt, nişasta ve vanilya ile damakta unutulmaz bir tat bırakıyor. Yanına ekstra ceviz ekleyerek de deneyebilirsin. Kütahya’ya kadar gelmişken bu güzel tatları denemeden gitmek olmaz, değil mi? Kütahya Simav’a yolun düşerse bu lezzetleri ve dahasını bulacak, unutamayacağın tatlar ile yolculuğunu şenlendireceksin.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler