20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Bursa Gezi Rotası

Gezi – SeyahatBursa Gezi Rotası
Okuma Süresi: 2 dakika


Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile Türkiye’nin ilgi çeken şehirlerinden biri olan Bursa, her yıl binlerce ziyaretçiye kapısını açan bir şehrimizdir. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olması, tarihî açıdan önemini de yeterince açıklar nitelikte. Peki 2016 Dünya Yaşanılabilir Şehirler sıralamasında 28. sıraya yerleşen Bursa’da gezilecek yerler nerelerdir? Birlikte inceleyelim.

Bursa Ulu Cami

Bursa’nın tarihî sembollerinden biri hâline gelmiş olan Bursa Ulu Cami, Atatürk Caddesi’nde bulunmaktadır. Yıldırım Bayezid tarafından Niğbolu Zaferi sonrasında 1396-1399 yılları arasında yaptırılmış. Mimarının Ali Neccar olduğu bilinmektedir ancak bu bilgi kesin değildir. Çok ayaklı cami örneklerinden biri olan Bursa Ulu Cami, 20 adet kubbesi ile görkemini uzaktan bile hissettirir.

Türk İslam Eserleri Müzesi

İlk Osmanlı medreselerinden biri olmakta ünlü olan Yeşil Medrese’nin bir diğer adı Sultaniye Medresesi’dir. Moloz ve kesme taş kullanılarak inşa edilmiş olan medrese, yapısal açıdan Anadolu Selçuklu dönemindeki medreselerin devamı niteliğindedir. Günümüzde “Türk İslam Eserleri Müzesi” olarak kullanılmaktadır. İçerisinde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çiniler, seramikler, ahşaplar bulunmaktadır.

Bursa Hanları

Geçmişteki dönemlerde uzunca bir süre ticaret merkezi olarak kullanılan Bursa’da tahmin edildiği üzere birçok han bulunmaktadır. Günümüzde hepsi popüler olmasa bile bazıları hâlâ turistik olarak çokça ilgi çeken yerlerdendir. Mesela İpek Han. İpek Han, Bursa’daki hanların en büyüğü olarak bilinir. Diğer bir ilgi çeken han ise Koza Han’dır. 1490 yılında hayır kurumlarına gelir sağlama amacıyla yapılmış olan Koza Han, şu anki dönemde en yoğun ziyareti çeken hanlardan biridir.

Oylat Kaplıcaları

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunan Oylat Kaplıcaları, ilçe merkezine 25 kilometre mesafede yer almaktadır. İnegöl’ün en popüler turistik konumlarından biridir.

Cumalıkızık

Cumalıkızık köyü, Osmanlı Dönemi’nden bu yana ayakta duran tarihî binaları ile ilgi çeken bir köydür. Günümüzde Bizans döneminden kalma bir kiliseye de ev sahipliği yapmakta olduğu için tarihî önemi de artmaktadır.

Uludağ

Tabii ki Bursa deyince Uludağ’ı saymamak olmaz. Hepimizin defalarca kez ismini duyduğu Uludağ, kış tatilleri için birebir.

Bursa seyahatinizi rahatlıkla gerçekleştirmek RentiCar ile çok kolay! Siz de hemen RentiCar’ın web sitesinden bütçenize en uygun ve en konforlu aracı kiralayın ve seyahatinizin tadını çıkarın!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler