31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Büyüleyici Bir Şehir: Mardin

Gezi – SeyahatBüyüleyici Bir Şehir: Mardin
Okuma Süresi: 2 dakika

Bir masal diyarı, bir kurgu dünyayı andıran atmosferi, özgün ve binlerce yıllık mimarisi, tarihi, kültürü, mutfağıyla eşine az rastlanır bir şehir Mardin. İnsanlık tarihinin en önemli coğrafyası olan Mezopotamya’nın en kadim ve en güzel şehirlerinden olan Mardin’i ziyaret etmek, masalsı bir hafta sonu geçirmek ve unutulmaz anılarla evinize dönmek isterseniz, önce yazımıza göz atmanızı, sonra da bir araç kiralayıp hemen yola koyulmanızı tavsiye ederiz.

mardin

Eski ve Yeni Bir Arada

Eski Mardin ve Yeni Mardin olarak iki kısma ayrılan şehir, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bir bilim, sanat ve maneviyat kenti. Dar sokakları, taş binaları ve görkemli manzarasıyla bir benzerine daha rastlayamayacağınız şehir, farklı birçok zevk ve beklentiye hitap edecek zenginlikte.

Eski Mardin’de ilk durağınız Zinciriye Medresesi olmalı. İslam medeniyetinin eşsiz mimarisi ve göz alıcı taş ustalığının en güzel örneği olan medrese, Hatuniye Medresesi, Ulu Cami, Şehidiye Camii’yle birlikte, türünün en iyi örnekleri arasında yer alıyor. Ulu Cami’de, İslamiyetin önemli miraslarından Sakal-ı Şerif’i, Hatuniye Medresesi’ndeyse Hz. Muhammed’in ayak izini görebileceğinizi de belirtmeliyiz.

Akkoyunlu devletinden bugüne kalan 500 yıllık harika Kasımiye Medresesi’yse, şehrin bir diğer mimari ve kültürel güzelliği. Şehre yapacağınız ziyaretin en önemli durakları arasında yer alan Kasımiye Medresesi, aynı zamanda bölgenin de en değerli tarihi eserlerinden biri.

mardin

Farklı Dinler, Farklı Medeniyetler

Hem Süryanilik hem de Hristiyanlık için de çok önemli ve kutsal bir şehir olan Mardin’de, 1500 yıllık Mor Benham kilisesini mutlaka ziyaret etmeli ve bambaşka bir medeniyetin, kültürün, inancın bu önemli merkezini yakından görmelisiniz.

Şehir kadim dinlerin birbirinden değerli birçok manastır ve ibadethanesine ev sahipliği yapıyor. Her biri bambaşka güzellikteki bu mimari ve kültürel miraslar arasında mutlaka ziyaret etmeniz gerekenler arasındaysa Mor Gabriel Manastırı ve Deyrülzeferan Manastırı yer alıyor. Kadim Mezopotamya’yı kuş bakışı izlemek isterseniz uğramanız gereken duraksa Mardin Kalesi.

Tüm bunlara ek olarak şehrin ve bölgenin tarihine ışık tutan, oldukça zengin bir koleksiyonla ziyaretçilerini ağırlayan Dilek Sabancı Sanat Galerisi’ni de mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler