31.8 C
İstanbul
24 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Dakar Rallisi’nde Hibrit Bir Yarışmacı: RS Q e-tron

Otomotiv DünyasıDakar Rallisi’nde Hibrit Bir Yarışmacı: RS Q e-tron
Okuma Süresi: 2 dakika

Yaklaşık bir yıl önce konsept versiyonu tanıtılan Audi RS Q e-tron, markayı Dakar Rallisi’nde temsil etmeye hazırlanıyor. Elektrikli ve içten yanmalı motorların birlikte görev yapacağı araç Audi’nin gelecekte üreteceği modeller hakkında birçok ipucubarındırıyor. Alman otomobil üreticisi, RS Q e-tron ile Dakar Rallisi’nde elektrikli bir aktarma organıyla yarışan ilk takım olmayı planlıyor.

Daha önce elektrikli otomobillerin yarıştığı Formula E’den çekildiğini belirterek organizasyonlardan tamamen çekileceği yönünde söylentilere neden olan Alman otomobil üreticisi, Dakar Rallisi için özel olarak geliştirdiği Audi RSQ e-tron ile 2022’de şampiyonada yer alacak. Katılımcıların çölün zorlu şartlarında mücadele ettiği, dayanıklılık ve planlamanın ön planda olduğu Dakar Rallisi’nde hibrit bir SUV ile yarışacak Audi, kendisini her platformda “elektriklendirmeye” devam ediyor.

Audi RS Q e-tron Dakar’daki İlk Elektrikli Otomobil Olacak

Günler boyunca süren, hem yarışçıları hem de otomobilleri sonuna kadar zorlayan yarışmalardan biri olan Dakar Rallisi katılımcıları bugüne dek içten yanmalı motora sahip araçlarla yarışıyordu. İlk kez elektrikli bir araçla yarışacağını açıklayan Audi’nin dayanıklılık ve süreklilik konusuda elinin ne kadar güçlü olduğu ise birçok insanın kafasında soru işaretleri yaratıyor. Audi’nin Dakar Rallisi’den sorumlu olan ismi Andreas Roos’a göre ise RS Q e-tron yarışmada büyük fark yaratacak. Konuyla ilgili konuşan Roos; “Bu çok uzun bir mesafe. Yapmaya çalıştığımız şey daha önce hiç yapılmadı. Bu, elektrikli bir aktarma organı için en büyük zorluk.” dedi.

Audi RS Q e-tron Benzinli Bir Motorla Şarj Edilecek

Audi RSQ e-tron, ön ve arka akslarında markanın Formula E otomobilinden alınan iki elektrikli motoru kullanacak. Bu motorlara gereken elektrik enerjisini ise 370 kilogramlık 50 kWh kapasiteli pilden alacak. 671 bg güç üretecek otomobilin yarışmada bu gücün ne kadarını kullanacağı ise hala bilinmiyor. Audi, çölde şarj imkanı hayli kısıtlı olduğundan RS Q e-tron’a bir de 2.0 litrelik 4 silindirli ve turbo beslemeli bir benzinli motor yerleştirecek. Bu benzinli motor, enerji geri dönüşüm sistemiyle birlikte elektrikli güç ünitelerini şarj edecek.

Audi RSQ e-tron ile yarış dünyasında uzun yıllar yer alacağını belirten firma, Dakar’da yarışacak aracın fotoğraflarını paylaşırken Le Mans’a da geri döneceğinin ipuçlarını verdi. Dakar’da Alman üreticinin ortağı olan Q Motorsport’un patronu Sven Quandt ise RSQ e-tron’la ilgili daha temkinli konuştu. “Amacımız ilk Dakar Rallisi’ni bitirmek.” diyen Quandt; “Diğer her şey ekstra olacak. Ancak bu birkaç sürprizle de karşılaşmayacağız demek değil.” açıklamasını yaptı.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler