18.3 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Diyarbakır’da Günübirlik Lezzet Rotası

GastroDiyarbakır’da Günübirlik Lezzet Rotası
Okuma Süresi: 3 dakika

Yazımızda birbirinden güzel lezzet rotalarından bahsedeceğiz ancak belirtmekte fayda var ki Diyarbakır’da herhangi bir evin kapısını çalıp içeri girdiğinizde sizleri hem çok güzel ağırlayacaklarının hem de sizlere ikram edilen yemeklerin birbirinden leziz olacağının garantisini verebiliriz.

Medeniyetlerin buluşma noktası, tarih kokan kent Diyarbakır’ın mutfağı, dünyanın önde gelen mutfakları arasında yer almaktadır. Klişe bir laf olarak gelse de sofradan kalktığınızda bu ünvanın ne denli haklı olduğunu anlayacaksınız. Yemeklerde yöreye özgü kullanılan baharatlar, her tadımda sizi mest edecek.

Onur Ocakbaşı

Kebaplar

Onur Ocakbaşı (@vedatonurocakbasi) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Diyarbakır’a gidip de ciğer yemeden dönmek olmaz! Ciğer yemek istiyorsanız ilk adreslerinizden biri mutlaka Onur Ocakbaşı olmalı. Önce ekmekler yağlanıyor, sonrasında masanıza acılı ezmeler, közlenmiş biber ve soğanlar ile mevsim salatası geliyor.  Mis gibi açık yayık ayranla birlikte servis edilen ciğerler ise masanın assolisti oluyor. Yemekten sonra “buraya tekrar gelmek lazım” kalıbını ise otomatik olarak kullanıyorsunuz.

Adres: Gazi Caddesi S. Nazif Sokak Suriçi (Gazi Caddesi) Sur, Diyarbakır

Buket Lahmacun

Lahmacun

BUKET LAHMACUN DİCLEKENT (@buketlahmacun) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Sonundaki lahmacun kelimesinden yola çıkarak yalnızca lahmacun yapıldığını düşünmeyin. Kebaptan pideye, lahmacundan dürüme kadar birçok lezzetin tadına varabilirsiniz. Yemeklerde kullanılan baharatlar ve biberler, zaten leziz olan yemeklerin tadını damakta adeta imza olarak bırakıyor. Çift katlı mekân, kalabalık misafirleri ağırlamak için de gayet ideal.

Adres: Peyas, 252. Sokak No: 12, Kayapınar, Diyarbakır

Kasabın Yeri

Kasabın Yeri

Kasabın Yeri (@kasabin_yeri) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Makul sayılabilecek fiyatlarıyla Diyarbakır halkını ve misafirlerini ağırlayan Kasabın Yeri, kuzu çevirmesiyle adından epey söz ettirmektedir. Kebap türleri de bulunan restoranda zengin mezelerle birlikte gözünüz ve mideniz bayram edecek.  Sabah saatlerinde yolunuz düşerse serpme kahvaltının tadına bakmayı unutmayın.

Adres: Yolboyu Pirinçlik, Şanlıurfa Diyarbakır Yolu, Kayapınar, Diyarbakır

Hacı Halid

Hacı Halid

Kebapcıhacıhalit 04122249770 (@kebapcihacihalit_) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Diyarbakır’ın esnaf lokantalarına uğramamak olmaz. Yörenin has lezzetlerini bir tabakta bulabileceğiniz yerlerin başında Meşhur Kebapçı Hacı Halid gelmektedir. Arap tava, orman kebabı, kuzu gerdan, kavurma gibi seçenekleri şiddetle öneriyoruz.

Adres: Gazi Caddesi Hacı Halit, ÇiftehanSk. No: 9

Fırın – Cı

Fırın - Cı

Fırın-ci Diyarbakır (@firin_ci) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Diyarbakır yöresel lezzetlerinin masanızı süslediği mekanda; ayvalı kebap, beyti, tandır ve lahmacun başta olmak üzere birbirinden güzel yemekler için Fırın – Cı tam istediğiniz adres. Çalışanların ilgisi, menülerin ekonomik olması ve porsiyonların zengin olması sizleri fazlasıyla cezbedecektir.

Adres: Mezopotamya Mahallesi, Mahabad Bulvarı Azel Çetin Durmaz Sitesi 1. Etap B Blok 65/A Kayapınar, Diyarbakır

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler