28.5 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Dünya Mutfağının En İyileri – Anadolu Yakası

GastroDünya Mutfağının En İyileri – Anadolu Yakası
Okuma Süresi: 2 dakika

İstanbul bin yılı aşkın süredir farklı kültürlerin, medeniyetlerin kesişim noktası oldu. Bu anlamda tarihi, kültürel zenginliği tartışılmaz. Böylesi renkli bir şehrin en büyük artılarından biri de bir arada bulmanın imkânsıza yakın olduğu birbirinden çok uzak mutfakların en güzel örneklerine tek bir vasıta ile ulaşabilme imkânı tanıması. Hal böyleyken, İstanbul’da bir gastronomi turuna çıkıp farklı birçok mutfağın en güzel örneklerini deneyimlemek, keyifli bir hafta sonu aktivitesi olabilir diye düşündük ve sizler için İstanbul’da dünya mutfağının en seçkin örneklerini derlediğimiz bir yazı hazırladık.

Ioki

İstanbul’un en iyi Uzakdoğu restoranı olma ünvanı taşıyan IOKI, her iki yakada da şubesi bulunan önemli bir gastronomi durağı. Anadolu yakasında Kandilli’de hizmet veren IOKI, geleneksel Japon mutfağına ek olarak Türk ve Peru mutfağından esinlenilen zengin bir menüye sahip. Uzakdoğu lezzetlerinin en seçkin örneklerini deneyimleyebileceğiniz IOKI, Anadolu Yakası’ndaki ilk lezzet durağınız olabilir.

Adres: Kandilli, Kandilli Cd. No:11/A, 34684 Üsküdar/İstanbul

Sılaşara

Kuzey Kafkasya’nın Karadeniz kıyılarındaki küçük bir ülke olan Abhazya, az bilinen ancak çok köklü bir kültüre sahip. Mutfağı da en az gündelik yaşantısı kadar renkli ve ilgi çekici olan bu kültürün belki de ülkemizdeki tek lezzet durağıysa Anadolu Yakası’nın şirin semti Küçükyalı’da yer alıyor. Daha önce hiç tatmadığınız birçok farklı lezzeti bir arada bulabileceğiniz restoran; küçük, şirin ve bir o kadar da zengin bir menüyle, Küçükyalı Minibüs Caddesi’nde hizmet veriyor.

Adres: Küçükyalı, Çınar Mahallesi, Mustafa Kemâl Atatürk Cd No:4, 34841

Afsona

Birçok gurmenin tam not verdiği, Orta Asya lezzetleri konusunda İstanbul’daki en önemli adreslerden biri Afsona. Kadıköy’de yer alan Afsona, Uygur lezzetleri başta olmak üzere birçok farklı lezzeti deneyimleyebileceğiniz önemli bir lezzet durağı. Bir yönüyle tanıdık ama bir taraftan da oldukça farklı lezzetlerle damak hafızanıza yeni anılar eklemek için Afsona’yı ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Rasimpaşa, Söğütlü Çeşme Caddesi & Yavuztürk Sokak No:29, 34716 Kadıköy/İstanbul

Fauna

Fauna ile ilgili ilk söylenebilecek şey “beklediğinize değecek”. Yer bulmanın zor olduğu, neredeyse keyfekeder çalıştığını düşünebileceğiniz kadar rahat ancak henüz ilk lokmada ne kadar ciddi bir gastronomi durağında olduğunuzu fark edeceğiniz kadar özel ve profesyonel bir işletme olan Fauna, Ataşehir’de yer alan ve belki de İstanbul’daki en iyi İtalyan restoranı olma özelliğini taşıyan, seçkin bir işletme. Sade bir menüye sahip olan mekanda, rezervasyonsuz yer bulmak imkânsız. O yüzden planınızı erken yapıp yola sonra çıkmanızı tavsiye ederiz.

Adres: Küçükbakkalköy, Işıklar Cd. No:9 D:B, 34750 Ataşehir/İstanbul

Franck Bistro

Dünyaca ünlü şef Franck G. Bruwier’un İstanbul’a kazandırdığı Franck Bistro, Kozyatağı’nda hizmet veren ve Fransız mutfağının eşsiz lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz çok özel bir mekân. Rezervasyonsuz yer bulamayacağınız, yalnızca 10 kişiyi ağırlayan mekânda, menü her gün değişiyor ve kişiye özel hazırlanıyor. Bu anlamda benzerine rastlanmayan bir mekan olan Franck, sıra dışı ve çok özel bir gastronomi deneyimi için mutlaka listeye eklenmesi gereken bir yer.

Adres: Kayasultan Sok. Dumankaya Sit, Kalender Apt 72 B, 34742 Kozyatağı

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler