31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Türkiye’deki Oyuncak Müzeleri

Gezi – SeyahatTürkiye’deki Oyuncak Müzeleri
Okuma Süresi: 2 dakika

Çocukluğumuzun en güzel zamanları oynadığımız oyuncaklarımızla geçmiştir. Oyuncak müzeleri ise çocukları heyecanlandırdığı kadar yetişkinleri de heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor. Peki ya Türkiye’de nerelerde oyuncak müzeleri var öğrenmek ister misin? Bu yazımızda Türkiye’nin pek çok yerinde bulunan oyuncak müzelerinden bahsedeceğiz.

1. İstanbul Oyuncak Müzesi / İstanbul

Oyuncak müzesi diyince akla gelen ilk yerlerden biri şüphesiz ki Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi’dir. Bu sebeple Sunay Akın Müzesi olarak da biliniyor. Müzede oyuncaklar kadar müzenin tarihî bir binada yer alması da ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Müze pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açık. Ayrıca hafta sonu çocuklara yönelik tiyatro oyunları da oynanıyor. Müze Kadıköy’e bağlı Göztepe’de yer alıyor.

2. Masal Müzesi /İstanbul

Yine Sunay Akın tarafından kurulan bu müzenin ismi sakın seni yanıltmasın. Adı Masal Müzesi olsa da girişte ziyaretçileri yine oyuncaklar karşılıyor. Diğer oyuncak müzelerinden farklı olarak masallarda kullanılan oyuncaklar da burada sergileniyor. Masal Müzesi, İstanbul’un Kartal ilçesinde yer alıyor. Belediyeye ait bu müzenin giriş ücreti bulunmuyor. Müzeyi pazartesi hariç haftanın tüm günleri ziyaret edebilirsin.

3. Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi / Gaziantep

Tarihî bir bina içerisinde yer alan müze, Türkiye’nin dördüncü müzesi olma özelliği taşıyor. Müzede 1700-1900 yıllarına ait oyuncaklar bulunuyor. Bir kısmı fabrika üretimi olan oyuncakların bir kısmı ise el yapımı. Dokuz ayrı bölümden oluşan müzede 600’e yakın oyuncak bulunuyor.

Müze Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yer alıyor. Müzeye yetişkin giriş ücreti 5 TL, öğrencilere ise giriş ücreti bulunmuyor.

4. Antalya Oyuncak Müzesi / Antalya

Müze, Sunay Akın küratörlüğünde 2011 yılı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda faaliyet göstermeye başlamıştır. İstanbul ve İzmir’den sonra kurulan üçüncü oyuncak müzesidir. Müzede 3.000’e yakın antika değerinde oyuncak bulunuyor.

Müze, Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bulunuyor. Ayrıca pazartesi hariç tüm günler ziyaretçilere açık.

5. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi / Ankara

1990 yılında faaliyet göstermeye başlayan müze, Türkiye’nin en eski oyuncak müzelerinden biri olan müzesidir. Müzedeki oyuncaklar antika, fabrikasyon, geleneksel ve yabancı olmak üzere 4 ayrı kategoriye ayrılıyor.

Müze, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Cebeci Kampüsü Cemal Gürses Caddesi’nde yer alıyor. Müzeyi salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri ziyaret edebilirsin.

6. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi / İzmir

Türkiye’nin ikinci oyuncak müzesi olan Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi 2010 yılında İzmir’de açıldı. Müzede seramik sanatçısı Ümran Baradan’ın yurtdışından getirdiği oyuncaklar sergileniyor. Müze, başarılı çalışmaları dolayısıyla yurtiçi ve yurtdışında ödüle layık görüldü. Ayrıca müzede yıl boyunca gerçekleşen çocuk atölyeleri de bulunuyor. Müze İzmir’in Konak ilçesinde yer alıyor.

7. Musa Baran Oyun ve Oyuncak Müzesi / İzmir

Musa Baran Oyun ve Oyuncak Müzesi, İzmir’in Urla ilçesine bağlı Bademler Köyü’nde yer alıyor. Bu köyün en önemli özelliklerinden biri, tüm köy halkının tiyatro yaptığı bir yer olması. Müze, 1990 yılında arkeolog Musa Baran tarafından açılmıştır. Müzede köy yaşamının olanaklarıyla yapılan oyuncaklar ve Musa Baran’ın çocukluğundan yer alan eşyalar sergileniyor. Aynı zamanda Musa Baran’a Japonya’dan gönderilen oyuncaklar da yer alıyor.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler