31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Hafta sonu ne yapsak: Hıdiv Kasrı

KeşfetHafta sonu ne yapsak: Hıdiv Kasrı
Okuma Süresi: < 1 dakika

Havalar böylesine güzelken hafta sonu evde oturmak oldukça güç. Canınız biraz boğaz havası, bir fincan kahve ve eşsiz bir manzara çekiyorsa İstanbul’da sizin için hafta sonunu keyifle değerlendirebileceğiniz harika bir önerimiz var: Tarihî Hıdiv Kasrı.

Her zamanki seçeneklerin biraz dışına, kalabalıkların nispeten uzağına çıkıp zamanda yolculuk yaparcasına büyüleyici bir mimarinin parçası olarak keyifli, huzurlu ve her anlamda görkemli bir hafta sonu geçirmek isteyenler için Hıdiv Kasrı ideal bir mekân.

Hıdiv Kasrı Nerede?

Hıdiv Kasrı, Beykoz’da yer alıyor. Çubuklu sırtlarında konumlanan Hıdiv Kasrı, şehrin gürültüsünden uzak, keyifli ve sakin bir konuma sahip olması nedeniyle, huzur dolu bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Kısa Kısa Hıdiv Kasrı

Hıdiv Kasrı, 1907 yılında yaptırılmış. Dönemin Mısır Hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılan Hıdiv Kasrı’nın mimarlığını, dönemin ünlü mimarlarından İtalyan Delfo Seminati üstlenmiş. Art Nouveau tarzdaki bina, buharla çalışan ilk asansöre sahip olma özelliği taşıyor.

Vitrayları, mermer çeşmesi ve havuzu, şömineli salonu göz alıcı tavan süslemeleriyle adeta bir sanat eserini andıran Hıdiv Kasrı, Boğaz’a hâkim bir seyir kulesine sahip aynı zamanda.

Hıdiv nedir?

Hıdiv, Osmanlı döneminde, devletin Mısır’a atadığı valilere verdiği bir ünvandır. Paşa titrine sahip kişiler tarafından sahip olunan Hıdiv ünvanı, bazı dönemler neredeyse padişahın kendisi kadar otorite ve güç sahibi isimler olmuş ve Osmanlı tarihinde önemli bir yer işgal etmiştir.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler