24.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Her Gün Biraz Daha Popüler: Salda Gölü, Burdur

Gezi – SeyahatHer Gün Biraz Daha Popüler: Salda Gölü, Burdur
Okuma Süresi: 2 dakika

Salda Gölü, ülkemizin geç keşfedilen ve çok büyük bir hızla popüler hâle gelen doğa harikalarından biri. Bembeyaz kumları, eşsiz güzellikte, berrak ve masmavi suları, sıra dışı atmosferiyle dikkat çeken Salda Gölü; internette ilk paylaşılmaya başlandığı andan itibaren herkesin dikkatini çekti ve her geçen gün çok daha fazla insan tarafından ziyaret edilerek son yılların en çok tercih edilen turistik güzelliklerinden biri hâline geldi.

Peki, bu eşsiz güzellik hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Salda Gölü hakkında bilmeniz gerekenleri, Salda Gölü gezisi öncesi ihtiyaç duyacağınız tüm detaylar bilgileri, Salda Gölü’nde ne yapılır, Salda Gölü’nde nerede kalınır ve çok daha fazlasını içeren keyifli bir yazıyı sizin için hazırladık.

Salda Gölü Nerede?

Burdur ili sınırları içerisinde yer alan Salda Gölü, Maldivler’i andıran eşsiz güzelliğiyle gören herkesi büyüleyen bir doğa harikası. Akdeniz Bölgesi’nin bu yeni incisi, aynı zamanda geçmişi çok eskilere uzanan bir kültür turizmi noktası.
Eşsiz bir manzara, huzur dolu bir ambiyans ve el değmemiş doğasıyla ziyaretçilerine masal gibi anlar yaşatan Salda Gölü’ne, gelin biraz daha yakından bakalım.

Salda Gölü’ne Dair Her Şey

Hepimiz artık fotoğraflardan tanıyoruz ancak hakkında ne kadar bilgimiz var? Gelin, bilgilerimizi hep birlikte gözden geçirelim.

Öncelikle Salda Gölü, ülkemizin açık ara en temiz ve en berrak gölü olma özelliği taşıyor. Endemik bir balık olan Salda yosun balığı, yalnızca bu gölde yaşıyor.

Sodalı ve oldukça şifalı bir suya sahip olan Salda Gölü, aynı zamanda 184 metre derinliğiyle, Van Gölü ve Hazar Gölü’nün ardından en derin 3. göl olma özelliği taşıyor.

Gördüğü yoğun ilginin ardından tahrip edilme riskiyle karşı karşıya gelen göl, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilerek güzelliğini uzun yıllar muhafaza etmek üzere, bir dizi tedbirle güvence altına alındığını da hatırlatmak isteriz. Göle girmek, çevresinde ateş yakmak, piknik yapmak gibi birçok eylem bu nedenle yasaklanmış durumda.

Burdur, küçük bir şehirdir. Fakat eski yerleşim yeri olması sebebiyle gelişmiş bir kültüre sahiptir. Bu bölgeye Türklerin gelişi Malazgirt Savaşı kadar eskidir. Burdur’un yerli halkı; genellikle tarım ve hayvancılıkla geçinir, yaz aylarında yaylalara göç etmeleriyle meşhurdur.

Salda Gölü’ne Gitmişken

Yalnızca Salda Gölü’nü görüp bölgeden uzaklaşmak olmaz. Çünkü Burdur, Salda Gölü’ne ek olarak ziyaretçilerine daha birçok güzellik vadediyor. Bunlardan en dikkat çekenlerinden biri, Fransa’nın Provence bölgesini andıran eşsiz güzellikteki lavanta bahçeleri. Keçiborlu ilçesinde yer alan bölge, her yıl en az Salda Gölü kadar ilgi görüyor, fotoğraflanıyor ve ziyaret ediliyor.

Medeniyet tarihinin en değerli antik kentlerinden biri olan Sagalassos da yine çevrede ziyaret edebileceğiniz güzellikler arasında yer alıyor. Geçmişi milattan öncesine kadar uzanan şehir, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor.

Yine aynı bölgede yer alan Kibyra Antik Kenti de en az Sagalassos kadar görülmeye değer bir kültür mirası ve yine UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi üyelerinden biri.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler