19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Yeni Başlayanlar İçin Kapalıçarşı

KeşfetYeni Başlayanlar İçin Kapalıçarşı
Okuma Süresi: 2 dakika

15. yüzyılda inşa edildiği günden bugüne yaklaşık 600 yıldır faaliyet gösteren Kapalıçarşı, 58’den fazla caddesi ve 4.000’in üzerinde mağazasıyla, dünyanın en büyük ve en eski kapalı alışveriş merkezlerinden biri… Evet, Kapalıçarşı’dan bahsediyoruz. Filmlere konu olan, bir dönem dünya ticaretinin kalbinin attığı, bugünse ülke ekonomisine hem ticari hem de turistik anlamda çok büyük katkı sağlayan, hediyelik eşyalardan mücevherata, halıdan el sanatlarına kadar yüzlerce farklı alanda birbirinden özel ürünün yer aldığı, rengârenk, dolu dolu, her anlamda “yaşayan” bir dünya olan Kapalıçarşı’ya gelin biraz daha yakından bakalım.

Tarih Kokan Bir Dünya

1460 yılında dönemin sultanı II. Mehmet tarafından yaptırılan Kapalıçarşı, bugün her yıl 90 milyonun üzerinde turistin ziyaret ettiği dünyanın en önemli kültür mirasları arasında yer alıyor. Tarihî yarımadanın kalbinde konumlanan Kapalıçarşı; Nuruosmaniye, Beyazıt ve Mercan semtlerinin tam ortasında yer alan ve bir dönem dünya ticaretinin kilit noktalarından biri olma özelliği taşıyan çok önemli bir değer. Günümüzde, 25.000’in üzerinde insana iş imkânı sağlayan ve yalnızca bu yönüyle bile başlı başına bir endüstri olan Kapalıçarşı, kendine has gelenekleri olan, oldukça sıra dışı bir yapı.

Talihsiz Bir Geçmiş

İstanbul’un geçmişi yıkımlar ve yangınlarla dolu. Maalesef bu karanlık geçmişten Kapalıçarşı da nasibini almış. İlki 1546 yılında olmak üzere birkaç kez yangın felaketiyle karşı karşıya kalan ve her defasında çok ciddi düzeyde tahrip olan Kapalıçarşı, 1766 ve 1894 yıllarında gerçekleşen iki büyük İstanbul depreminde de yine çok ciddi hasar görerek yeniden inşa edildi.

Kapalıçarşı’da Neler Var?

Kapalıçarşı’da kelimenin tam anlamıyla “yok” yok. Neredeyse küçük bir şehir özelliği taşıyan çarşı, 30.700 metrekare yüz ölçümüne sahip ve 66 kadar sokak üzerinde yer alan 4.000 civarında dükkâna ev sahipliği yapıyor. Bu dükkânlar arasında en öne çıkanlar tabi ki kuyumcular. Buna ek olarak halıcılar da yine Kapalıçarşı’yla özdeşleşen esnaflar arasında yer alıyor. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği lokum, Türk kahvesi, ziynet ve tekstil ürünleri gibi birçok farklı türde ürüne dair dükkânlar da yine çarşının dikkat çeken renklerini teşkil ediyor.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler