20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

İstanbul’daki En İyi 5 Meze Dükkânı 

Gastroİstanbul’daki En İyi 5 Meze Dükkânı 
Okuma Süresi: 2 dakika


Meze, Doğu Akdeniz’de ve özellikle Türk mutfağında yer alan bir yiyecek gurubudur. Genelde soğuk servis edilir. Ana yemek öncesi çoğu zaman içki ile servis edilen aperatif bir yemek türü olmasının yanı sıra çilingir sofralarının da vazgeçilmez ögesidir. 

Şimdi biraz bu lezzetli yiyeceklerin neler olduğuna ve İstanbul’da en lezzetli olanları nerelerde yiyebileceğimize biraz değinelim. 

Barba Vasilis, Haliç

“Tarihi Troya Butik Otel‘in zemin katında, Balat’ın Haliç’e bakan kıyılarında hizmet veren küçük bir meyhane. Çok farklı etnik kökenden insanların bir zamanlar bir arada yaşadığı bir semtte, tarihî Balat’ta, yerin ve zamanın ruhuna uygun bir mekân olarak 2013 yılında hayata geçti.” diye kendilerini tanıtan mekânın, mezeleri bir kadeh içki ile buluşunca zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Harika Haliç manzarasına karşı muhteşem lezzetleri; özellikle sahanaki yerken keyfinize keyif katacaksınız.

Adres: Abdülezelpaşa Cad. No: 97 Fener- Fatih 

Antiochia – Beyoğlu, Asmalımescit

Dillere destan Antakya mutfağının lezzetlerini hiç oraya gitmeden afiyetle yiyebileceğiniz nefis mekân. Antiochia’da humus, zahter, babaganuş gibi yörenin olmazsa olmaz mezelerini deneyebilirsiniz. Vazgeçilmeziniz olmaya aday mezelerini yemeye mutlaka gidin.

Adres: Asmalımescit Mah. General Yazgan Sokak No:3 Beyoğlu İstanbul 

Müşterek Meze, Kurtuluş

Mezelerinin tazeliği ve çeşitliliğiyle ünü çoktan Kurtuluş sınırlarını aşan bu mekânda hardallı patates salatasından mercimek köftesine, tabuleden köz patlıcan salatasına, haydari, enginar kalbi, fava, babaganuş, barbunya pilaki, Girit ezmesi hatta her yerde bulunmayan kaya koruğu, midyeli iç pilav, uskumru çiroz, karides söğüş, lakerda gibi enfes lezzetlerin hepsini bulabilirsiniz. Mekânın samimiyeti zamanınızı keyifli geçirmenizi sağlarken mezelerinizi alıp evinizde de bol sohbet eşliğinde nefis mezelerinizi yiyebilirsiniz.

Adres: Bozkurt, Baysungur Sokak, No:95, Şişli 

Akın Balık, Karaköy

İstanbul’un eski zamanlarını hatırlatan sevimli bir bahçe mekân. Mezeleri ile yiyenlerin müdavimi olduğu Akın Balık evlere de servis yapıyor. Ayrıca vegan ve vejetaryen mezeleri de mevcut. Haliç’in eşsiz manzarasında mezeleriniz ve hoş sohbet dostlarınızla iyi vakit geçireceğiniz sevimli mekânın fesleğenli Girit ezmesini mutlaka deneyin.

Adres: Azapkapı, Fermeneciler Cd. No:40/A, 34420 Beyoğlu 

Sahrap Pera, Beyoğlu

Hürriyet yazarı Sahrap Soysal tarafından açılan mekân Pera’nın en gözde yeri olmayı başardı. Ege otlu mücveri, etli pazı sarması ve pancar cipsli levreğini yiyenler âdeta müptela oluyor. Sahrap Pera’da sadece mezeler değil, yemekler ve tatlılar da muhteşem.

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, No: 13 (Collage Hotel’in altı), General Yazgan Sokak, 34420 Beyoğlu 

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler