31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

İstanbul’un En İlginç Müzeleri

Keşfetİstanbul’un En İlginç Müzeleri
Okuma Süresi: 3 dakika

İstanbul’un en çekici müzeleri

Tarih ve sanatın başkenti İstanbul’da bir günde ziyaret edebileceğiniz en iyi müzeleri derledik


Müzeler zamanda yolculuk, farklı boyutlara açılan bir kapı, bir keşif serüvenidir. Bir yere gidip, çok şey görmek, öğrenmek, keşfetmek demektir. İstanbul’sa sokakları ve binalarıyla bile başlı başına bir müzeyken, tarihi ve kültürel mirasından ötürü çok kıymetli müzelere de ev sahipliği yapıyor.

Tarih, kültür ve sanat alanında eşsiz parçaların sergilendiği birçok müze arasından sizler için keyifli bir seçki hazırladık.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

532 senesinde Bizans İmparatoru I. Justinianus döneminde yaptırılan sarnıcın amacı bölge halkının su ihtiyacını karşılamaktı.  9.800 m2’lik alan üstüne inşa edilen sarnıç, tam 100.000 ton su depolama kapasitesine sahiptir. Sarnıcın içinde ise 336 sütun yer almaktadır.

Adres: Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih/İstanbul

Panorama 1453 Tarih MüzesiFatih Sultan Mehmet’İn İstanbul’u fethini konu eden müze, Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olmasının yanında dünyanın da ilk üstü kapalı panoramik müzesi olarak kayıtlara geçmiştir. Kapalı mekan olmasına rağmen açık alandaymışsınız hissiyatı veren müzeyi gezerken fetih anınını neredeyse birebir yaşayabilirsiniz. Ses efektleri de müzenin ambiyansını derinleştiren ince detaylardan biri olarak dikkat çekmektedir.

Adres: Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Park İçi Yolu, 34015 Zeytinburnu/İstanbul

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

Açık alan, tersane bölümü ve tarihi Lengerhane bölümü olmak üzere 3 bölümden oluşan müze, Rahmi Koç’un 1991’de Lengerhane binasını satın almasıyla birlikte müzeye dönüştürülmüştür. Müzede libertorlar, klasik otomobiller ve uçaklar yer almaktadır.

Adres: Piri Paşa, Aziz Sk. No:5 D:No:5, 34445 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye İş Bankası MüzesiKoleksiyonlara, anılara ve fotoğraflara ilginiz varsa Türkiye İş Bankası Müzesi tam sizin aradığınız tarzda bir müze. 85 yıldır biriktirilen; belgesel, belge, fotoğraf ve hatıralardan oluşan müze, Eminönü Bankacılar Caddesi’nde misafirlerini ağırlamaktadır.

Adres: Hobyar, Bankacılar Sk. No:2, 34112 Fatih/İstanbul

İş Bankası Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

Sunay Akın’ın 2005’te kurduğu oyuncak müzesi, alanın ilk müzesi olmuş ve sonrasında açılan oyuncak müzelerine de öncülük etmiştir. Müzede masallardan fırlamış oyuncakların yanı sıra çocukların vakit geçirebilecekleri atölyeler de bulunmaktadır.

Adres: Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren Sokağı No:17, Göztepe / İSTANBUL

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Denizcilik Müzesi

Ülkemizin en büyük denizcilik müzesi olan İstanbul Denizcilik Müzesi, koleksiyon zenginliği açısından da dünyanın sayılı müzeleri arasında yer almaktadır. 20 bine yakın koleksiyona ev sahipliği yapan müze, ülkemizdeki ilk askeri müze unvanına da sahiptir.

Adres: Sinanpaşa, Beşiktaş Cd. No:6 D:1, 34353 Beşiktaş/İstanbul

İstanbul Denizcilik Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

1 milyona yakın eserin sergilendiği müze, dünyanın sayılı arkeoloji müzeleri arasında yer almaktadır. 1881’de müze müdürlüğüne atanan Osman Hamdi Bey’in bizzat arkeolojik kazılara katılarak müzeyi zenginleştirmesi, müzenin bu denli ihtişamlı olmasını sağlamıştır. Çiviyazılı belgeler, Tabnit Lahdi, İskender Lahdi, Gezer takvimi, Siloa yazıtı ve daha birçok tarihi eseri bu müzede görebilirsiniz.

Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul

Istanbul Arkeoloji Müzesi
Sonraki İçerik
Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler