18.3 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Karşınızda Balkan Lezzetleri 

GastroKarşınızda Balkan Lezzetleri 
Okuma Süresi: 2 dakika


Balkanlar denince akla ilk gelen nefis hamur işleri olsa da çok daha fazlasına sahipler. Müzikleri ve Türklere benzeyen kültürleriyle daima kendimizi yakın hissettiğimiz bir bölge. Saraybosna, Makedonya, Bulgaristan, Atina, Bükreş her zaman samimi gelen yerler. Yalnızca coğrafi konumlarının yakınlığı değil, lezzetleri ile de bizlere çok yakınlar. Balkan yemeklerinden bir defa tadan mutlaka tekrar yemek isteyecektir. Özellikle et yemekleri ve hamur işi ön planda olsa da diğer lezzetler de bu mutfakta yerini almıştır. Et yemekleri, çoğunlukla dana ve kuzu etinden yapılır. 

Hamur İşi Denince Akla Gelen: Balkan Mutfağı

Balkan mutfağı özünde birden çok mutfağın bir araya gelmesi ile ortaya çıkmıştır. Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan Balkanlar yıllar içinde birçok medeniyete ev sahipliği etmiştir ve bu süreçte onlardan da etkilenmiştir. Bu da mutfaklarına fazlasıyla lezzet katmıştır.

Balkan mutfağında Anadolu’nun mutfak kültürü de yer almıştır. Ayrıca Türk mutfağı ve Balkan mutfağı, bolca et ve hamur işi ile damakları coşturur. 

Makedonya göçmenleri, Bulgaristan göçmenleri, Arnavutlar ve Boşnaklar göç ederlerken gittikleri her yere kendi lezzetlerini de götürdüler. Börek kendi deyimleriyle “pite” konusunda uzmanlar ve buna ek olarak köfte denince de akıllara yine onlar geliyor. Balkan aşçılar kendi yemek kültürlerini dünyaya yaydılar. 

Pleskavitsa

Tüm düğünlerinde ve özel günlerde sundukları vazgeçilmez yemeklerinden biridir. Hamburgeri andırsa da aslında tat bakımından oldukça farklıdır. Domates ve çeşitli soslarla lezzetlendirilen dana eti, yağlı bir ettir. Ekmeğin arasına konur, bazen de direkt servis edilir.

Arnavut Böreği

Ve evet vazgeçilmez tat. Sadece Balkanlarda değil, artık tüm dünyada bilinir oldu. Arnavut böreği el açması yufka ile yapılmaktadır. Çoğunlukla pırasa ile yapılsa da etlisi, ciğerlisi, ıspanaklısı ve peynirlisi de yapılır.

Lutenitsa

Olmazsa olmaz tatları, çok sevilen Makedonya’nın lezzeti ajvar (ayvar) patlıcan, sarımsak, közlenmiş biber ve kırmızı biber ile yapılır. Et yemeklerinin en nefis eşlikçisidir. Ekmeğe sürülerek de tüketilen lutenitsa tüm Balkanların nadide ürünüdür.

Balkan lezzetleri saymakla bitmez. Hepsi birbirinden özel bu tatları mutlaka deneyin.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler