20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Şehrin En İyi Çorbacıları

GastroŞehrin En İyi Çorbacıları
Okuma Süresi: 3 dakika

Çorba, yemek kültürümüzün en önemli parçalarından biridir kuşkusuz. Türk mutfağında her mevsim tüketilen yiyeceklerin başında çorba gelir. Bazen yemeğe başlangıç olarak yenilen bir kase çorba bazen bir öğün kabul edilir. Hastayken bizi iyileştirdiğine inandığımız bu büyülü yiyeceğin en lezzetli halini bulmak ve yemek ise en az çorbanın varlığı kadar önemlidir.

İstanbul’da bulunan, menülerinde farklı yörelere ait, lezzetli çorbalara yer veren en iyi çorbacıları sizler için derledik.

1- Tarihi Haliç İşkembecisi

Türk Mutfağı’nın en önemli çorbalarından kabul edilen, tutkunun bir hayli çok olduğu işkembe çorbasını yapmak her babayiğidin harcı değildir. Dolayısıyla bu tadı en güzel haliyle sunan bir çorbacıda içebilmek çok önemlidir.

1938 yılından beri faaliyette olan, otantik yapısıyla gelen misafirlere huzur veren Tarihi Haliç İşkembecisi aynı anda 2500 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahiptir. İşkembe çorbasının yanında tüm çorbalara menüsünde yer veren çorbacıya mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Tarihi Haliç İşkembecisi adresi: Cibali Mahallesi, Abdülezelpaşa Caddesi, No: 315, Fatih, İstanbul

Çorba-1

2- Kanaat Lokantası

Üsküdar’da bulunan Kaanat Lokantası her sabah 06:00’da çorba servisine başlıyor. Paça, domates, tavuk suyu çorbası ve mercimek çorbası ile güne sıcacık bir başlangıç yapmak isterseniz çok gecikmeden hemen Kaanaat’a koşun deriz çünkü bazı günler saat 11:00 olmadan çorba çeşitleri tükeniyor. Özellikle paça çorbası lokantasın en ilgi gören çorbası desek yeridir.

Kanaat Lokantası adresi: Sultantepe Mahallesi, Selmani Pak Caddesi No: 9, Üsküdar, İstanbul

Çorba-5

3- Karaköy Çorba Evi 

Karaköy’de bulunan ve 24 saat hizmet veren Karaköy Çorba Evi, her gün yaklaşık 15 çeşit çorba ile sizleri lezzetli çorbaya doyuracak bir mekan. Geleneksel lezzetler, yöresel çorbalar ve sebzeli ve etli çorba çeşitleri ile her türlü damak zevkine hitap eden bir yapıya sahip çorbacı, bol kepçe felsefesi ile hizmet vermektedir.

Karaköy’e yolunuz düştüğünde ve kendinizi aç hissettiğinizde Karaköy Çorba Evi’ne uğramalı ve kendinize bir kase çorba sipariş etmelisiniz.

Karaköy Çorba Evi adresi: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi. No: 35, Beyoğlu, İstanbul

Çorba-4

4- Hebun Çorba Evi

İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan Hebun Çorba Evi, günün her saatinde çorba ihtiyacını karşılamaya hazır bir mekan. Bakliyatlı, sebzeli, etli ve unlu çeşitlerde hazırlanan çorbalar, büyük porsiyonlar ve kıtır ekmekler ile servis edilmektedir.

Sarıyer sınırlarında bulunuyorsanız Hebun Çorba evini ziyaret edebilir, kendinize güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

Hebun Çorba Evi adresi: Huzur Mahallesi, Atatürk Caddesi. No: 3, Sarıyer, İstanbul

5- Lale İşkembecisi

1960 yılında hizmet vermeye başlayan, 150 yıllık tarihi bir binada bulunan Lale İşkembecisi özellikle sakatat sevenlerin vazgeçemediği bir mekan. İşkembe çorbasının yanında tuzlaması, kelle paçası, kuzu paçası ve damar tuzlaması da ziyaretçilerin beğenerek yedikleri çorbalardan. Sakatat sevmeyen ama sıcacık lezzetli bir çorba içmek isteyenler için ise mercimek, domates ve her gün değişen günün çorbası seçenekler arasında. Restoranın 24 saat açık olması ise tatlının üzerindeki kaymak desek yeridir.

Lale İşkembecisi adresi: Şehit Muhtar Mah, Tarlabaşı Blv. No:5, Beyoğlu, İstanbul

Çorba-3

6- Çiya Sofrası

Anadolu’ya özgü lezzetlerin yanı sıra Azeri, Gürcü, Türk, Arap, Ermeni, Osmanlı, Süryani, Selçuklu, Yahudi kültürlerine ait yemeklerin yer aldığı mekanda; ezogelin, alaca çorbası, tandır, kelle paça sıkça çıkan seçeneklerden. Klasik seçeneklerin dışında 100’e yakın çorba çeşidi mekanın mutfağından çıkmıştır; pirpirim çorbası, yılanotu çorbası, kuskus çorbası..

Farklı kültürlere özgü çorbaları tatmak istediğinizde öncelikle gitmeniz gereken mekan Çiya Sofrası’dır. Çiya’yı ziyaret edip çorbalarından içip, güzel yemeklerinden yemenizi tavsiye ederiz.

Çiya Sofrası adresi: Caferağa Mh., Güneşli Bahçe Sokak No:43, Istanbul

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler