28.5 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Muğla – Görmeden Dönme Saklı Rotalar

Gezi – SeyahatMuğla – Görmeden Dönme Saklı Rotalar
Okuma Süresi: 3 dakika

Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan Muğla, il sınırlarına girdiğiniz andan itibaren ciğerlerinizi tertemiz oksijen ile doldurup sizleri selamlıyor olacaktır. Muğla, bir-iki ilçesiyle değil, neredeyse tüm ilçeleriyle albenisi olan bir şehir. Denizi, doğası, sebzeleri, meyveleri derken kapılıp gidiyor insan Muğla’nın büyüsüne.

Bu kadar güzelliği tek tatile sığdırmak mümkün değil elbette. Muğla’ya gidince küçük bir çocuk gibi oradan oraya gitmek istiyor insan. Bir de antik şehir gezmeyi seviyorsanız o tatil uzadıkça uzar. Yemesinden içmesine, yüzmesinden gezmesine kadar her anından zevk alabileceğiniz bir gezi planlıyorsanız bilinen yerlerin dışında, kıyıda köşede kalan güzellikleri sizlere sunacağız bu yazımızda. Keşfedilmemiş yer yoktur, reklamı az yapılan yer vardır diyerek devam edelim.

Faralya Köyü

Faralya Köyü

Fethiye’de yeşilin ve mavinin aşk yaşadığı bir köy burası. Ölüdeniz’e yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Faralya Köyü, Baba Dağı’nın sırtlarında denize nazır bir yer. Kamp yapmak isteyenler için de ideal bir köy aslında. Huzuru hissedebileceğiniz, temiz hava ile bütünleşeceğiniz harika bir köy. Köy halkı ile sohbet edip oradan da Kabak Koyu’na geçerek şelaleleri ve akarsuları fotoğraflayabilir, tertemiz plajında yüzebilirsiniz.

Selimiye Köyü

Selimiye Köyü

Hisarönü Körfezi’nin en güzel koylarından birinde kurulmuş olan köy, sonsuz yeşil ve sonsuz maviyi harmanlamış bir atmosferle sizleri karşılıyor olacak. Marmaris’e yakın olan köyde kışları nüfus az olsa da yaz aylarında canlanan doğanın tadını çıkarmak isteyen insanlar Selimiye Köyü’ne doğru rotlarını oluşturuyor. Balık tutmayı ve gün batımını izlemeyi sevenlerdenseniz mutlaka Selimiye Köyü’ne uğrayıp bu hazzı yaşamalısınız.

Karia Yolu

Karia Yolu

Antik çağlarda bu bölgede varlığını sürdürmüş olan Karia medeniyetinden ismini alan lokasyon, trekking sevenler için biçilmiş kaftan. 820 km’lik rotadan oluşan rota Aydın iline kadar devam etmektedir. Rota üzerinde yer alan işaretler ile kolayca yönünüzü bulabileceğiniz alanda mutlaka yanınıza en az 3 litre su alın. Zira yakınlarda bir su noktası bulmanız zor olacaktır. Rota üzerinde birbirinden güzel çiçekler, deniz manzarası, çam ağaçları ve kuş cıvıltıları yürüyüşünüzde sizlere eşlik eden doğa sanatçıları olacaktır.

Keyif Oturağı Kahvesi

Muğla’nın yöresel lezzetlerini denemek istiyorsanız Keyif Oturağı Kahvesi’ni not defterinize ekleyin. Açık havada büyük bir keyifle lezzetli mezelerinden tadımlayarak harika bir akşam yemeği ile gecenize renk katabilirsiniz. Yaylada yer alan işletme, çimlerin içinde hafif esintiyle birlikte insanın midesini doyurduğu gibi içini de huzurla kaplatıyor.

Adres: Orhaniye Mahallesi, Karabağlar Yaylası, Muğla
www.instagram.com/keyf.oturagi

Stratonikeia Antik Kenti

Stratonikeia Antik Kenti

Ölümsüz aşkların ve gladyatörlerin şehri olarak da bilinen Stratonikeia kenti, anlam bakımından ve atmosferi açısından sizleri etkileyecektir. Vakti zamanında Osmanlıların ve Romalıların bile iç içe yaşadığı şehirde, şu anda da insanlar yaşamlarına devam etmektedir.Antik kentin içinde birçok cami ve kilise izlerine rastlayabileceğiniz antik kent, dünyada mermerden yapılmış en büyük antik kentler arasında yer almaktadır. Stratonikeia antik kentinin henüz %7’sinin keşfedildiğini de belirtmekte fayda var.  Adres: Muğla-Bodrum yolu üzerinde Eskihisar Köyü’nden 1 km içeride bulunmaktadır.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler