20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Plaka Renkleri ve Anlamları Nelerdir?

Otomotiv DünyasıPlaka Renkleri ve Anlamları Nelerdir?
Okuma Süresi: 2 dakika


Trafiğe çıktığımızda yollarda birçok araçla karşılaşıyoruz ve bazen plaka renklerinin farklı olduğunu görüyoruz. Herkes bir kez de olsa bu renklerin ne anlamlara geldiklerini merak etmiştir. Peki bu renkler nelerdir ve ne anlama geliyorlar. Hemen inceleyelim.

Sarı-Kırmızı Plaka: Protokol Plakalar

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı olmak üzere, üst düzey devlet çalışanlarına tahsis edilen bu plakalar, protokol plakası olarak geçer ve renkleri sarı ve kırmızıdır. Kırmızı plaka üzerine sarı yazılar işlenmektedir. Üst düzey devlet görevlileri derken bahsettiğimiz; TBMM Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı, Genelkurmay Başkanı gibi görevlilerdir. Plakanın üzerinde yalnızca rakamlar bulunur ve TBMM Başkanı’nın makam aracında kırmızı plaka üzerinde sarı renkteki rakamlarla 0001 yazar.

Yeşil Plaka: Yurt Dışı Bağlantılı Plakalar

Ülkemizde ikamet eden ve konsolosluklarda görev yapan yabancı ülke vatandaşlarının kullandığı plaka rengidir. Yani yeşil plaka rengi, yalnızca büyükelçi ve konsoloslar tarafından kullanılıyor. Yeşil plaka üzerine beyaz renkli yazılar işlenmektedir. Bu plakalarda çeşitli harfler de görebilirsiniz. Bunlar şu anlama gelir:

CC: Konsolos makam araçları

CD: Büyükelçi makam araçları

CG: Diplomatik muafiyete sahip konsolosluk görevlileri

CM: Diplomatik muafiyete sahip büyükelçilik görevlileri

Kırmızı-Beyaz Plaka: Üst Düzey Yönetici Plakaları

Beyaz zemin üzerine kırmızı renkle işlenmiş yazılar görürseniz bu aracın üst düzey bir yöneticiye ait olduğunu gösterir. Bu kişiler şu görevdedirler:

-Emniyet Müdürü

-Üniversite Rektörleri

-Kaymakam

Plakaların üzerinde il kodları ve rakamlar yer alır.

Mavi Plaka: Polis Plakası

Bu renkteki plakalar en çok aşina olduğumuz plakalardır ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan polislere aittir. Mavi plaka üzerine beyaz renkteki yazılar işlenmiştir. Plaka üzerinde il kodları ve makama göre değişen harfler bulunmaktadır. Sonda yer alan sayılar ise polis ekibinin bağlı olduğu şubeyi temsil eder.

Siyah Plaka: Resmi Araç Plakaları

Ambulans, itfaiye gibi yalnızca resmî hizmet amacı ile kullanılan araçlar siyah plakalıdır ve polis plakalarından sonra en çok aşina olduğumuz 2. plakadır. Siyah plaka üzerine beyaz renkli yazılar işlenir. Bakanlıklara ve belediyelere bağlı kurum araçları da siyah plaka kullanır.

Sarı Plaka: Geçici Plakalar

Yeni bir araç almanız hâlinde tescil işleminiz henüz gerçekleşmemişse sizlere sarı plaka tahsis edilir. Tescil işlemleriniz sonuca varana kadar trafiğe çıkabilmeniz için sarı plaka üzerine siyah renkli yazıların işlendiği bir plakaya sahip olursunuz. 1 hafta ile 1 yıl süre arasında kullanılabilir.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler