31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Seyahatlerde PCR Testi Hâlâ Gerekli mi?

Hobi – LifestyleSeyahatlerde PCR Testi Hâlâ Gerekli mi?
Okuma Süresi: < 1 dakika


2 yılı aşkın süredir pandemi sebebiyle gelen kurallar günümüzde hâlâ aklımızı kurcalamaya devam ediyor. Özellikle seyahat planları yaklaşanların akıllarına gelen ilk soru “Yolculuk için PCR testi hâlâ gerekli mi?” sorusu. Geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı tarafından kapalı alanlarda maske zorunluluğu da kaldırıldı. Peki yolculuklar için PCR testi hâlâ gerekli mi? Eğer gerekliyse ücretli mi? Buyurun bakalım.

PCR testi nedir?

Öncelikle PCR testi nedir diyenler için kısaca bir açıklayalım. PCR testi, vücudumuzda korona virüsün olup olmadığı saptayan bir çeşit tanı testidir. Epey güvenilir olan PCR testi yalnızca korona virüs için değil, diğer bakteriler ve virüsler için de kullanılıyor. Eğer sonucunuz pozitif çıkarsa korona virüs vücudunuzda var demektir. Negatif çıkarsa yok demektir.

PCR testi nasıl yapılır?

Burundan ve ağızdan olmak üzere iki çeşit yöntemi vardır. Uzun pamuklu çubuk ile burun içinden sürüntü örneği alınır veya boğaz içinden sürüntü örneği alınır. Daha sonra sonuç için laboratuvara gönderilir.

Yurt içi seyahatlerde PCR testi zorunlu mu?

T.C. İçişleri Bakanlığı, HES Kodu ve PCR testi uygulamalarını 3 Mart 2022 tarihinde kaldırdı. Sonuç olarak günümüzde yurt içi uçuş seyahatlerinizde PCR testi zorunluluğu bulunmuyor. Uçuş sırasında maske kullanma zorunluluğu da bulunmuyor fakat korunmak isteyip maske kullananlar mevcut. Kara, deniz ve demir yollarını kullananlar için de PCR testi istenmiyor ve maske kullanma zorunluluğu da yok.

Yurt dışı seyahatlerde PCR testi zorunlu mu?


Yurt dışı seyahatlerde ise bu durum biraz değişik. Aşağıda bulunan maddelere göre PCR testi zorunluluğu değişiyor.

-Ülkeye giriş yapmanızı sağlayacak belgelere sahip olmak

-Yetkililerin belirlediği şartlar

-Yaş grubu -Sağlık durumu

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler