19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Sakin Şehir Felsefesi: Türkiye’deki Cittaslow Şehirler

Gezi – SeyahatSakin Şehir Felsefesi: Türkiye’deki Cittaslow Şehirler
Okuma Süresi: 3 dakika

İtalyanca “citta” ve İngilizce “slow” kelimelerinden alınarak oluşturulan bu yeni kelime Türkçede “sakin şehir” anlamına geliyor. Hayat büyük şehirlerde çok hızlı akıyor ve bu akışa da ayak uydurmak gerekiyor.Bu duruma bir “dur!” demek isteyen dört İtalyan belediye başkanı 1999 yılında Cittaslow Birliği’ni kurdu. Peki nedir buCittaslow Birliği?

Cittaslow Birliği Nedir?

Cittaslow Birliği, kentlerin kimliklerini ve kültürlerini korumayı hedefleyen bir topluluktur. Bu topluluk İtalya’da kurulmuş olsa da dünyanın farklı ülkelerinden üyeler barındırmakta. Tabii Cittaslow Birliği’ne girmenin de bazı koşulları var. Kentin altyapısı, yaşam kalitesi ve şehir politikaları gibi belirleyicikriterler bulunuyor. Bunlara ek olarak kentin nüfusunun 50.000’in altında olması, geleneksel mimarinin korunuyor olması, organik tarımın desteklenmesi, yöresel yemeklerin ön plana çıkartılması, taşıt trafiğinin azaltılması gibi kriterler de bulunmakta.Peki Türkiye’de bu kriterlere uygun Cittaslow şehirler var mı?

Türkiye’deki Cittaslow Şehirler

Kültürel çeşitliliği ve doğal güzellikleriyle bilinen Türkiye’den18 şehrimiz Cittaslow şehir listesinde yer alıyor. Hadi gel bu şehirlere bir göz atalım.

 • Seferihisar/İzmir

İzmir Seferihisar, Türkiye’den Cittaslow Birliği’ne katılan ilk şehrimizdir. Tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkması,yerli tohumu desteklemesi ve gerçekleştirdiği projelerleCittaslow Birliği’nde yer almaya hak kazanmıştır.Adnan Menderes Havalimanı’nda indikten sonra RentiCar’dan araç kiralayarak Seferihisar’ın sakin ve huzurlu doğasıyla tanışabilirsin.

 • Akyaka/Muğla

2011 yılında sakin şehir unvanını alan Akyaka, begonvillerle çevrili evleri ve masmavi deniziyle meşhur. Marmaris’e 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Sakin ve dinlendirici bir şehir oluşuylabu listede olmanın hakkını veren şehirlerden biri.

 • Köyceğiz/Muğla

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi, 2019 yılında Cittaslow Birliği’ne katıldı. Tarihi yapılarını koruması ve doğal güzellikleriyle bilinen şehir, adeta bir huzur durağı. Popüler ve kalabalık bir konuma sahip olsa da sakin koylarıyla huzurlu bir tatil yapma imkânı da sunuyor.

 • Eğirdir/Isparta

Isparta, 2017 yılında sakin şehir unvanını aldı. Türkiye’nin dördüncü tatlı su gölü de burada bulunuyor. Tertemiz plajları ve eşsiz manzarası ile Türkiye’nin en güzel yerleşim yerlerinden biri arasında yerini alıyor.

 • Yalvaç/Isparta

Isparta’ya bağlı olan Yalvaç ilçesi, yerel lezzetlerini ön planda tutması, doğal güzelliklerini koruması, tarım ve hayvancılık üzerine yoğunlaşması gibi sebeplerden ötürü Cittaslow Birliği’ne girmeye hak kazanmıştır.

 • Gerze/Sinop

Sinop, yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin en mutlu şehri. Karadeniz Bölgesi’nde yer alan şehir, yöresel yemekleri, tertemiz havası ve devam eden el sanatları geleneğiyle Cittaslow kriterlerini çoğunlukla karşılıyor.

 • Gökçeada/Çanakkale

Çanakkale’ye bağlı Gökçeada, 2011 yılında Cittaslow Birliği’nde yerini aldı, hem de listedeki ilk ve tek ada olarak! Türkiye’nin en batı noktasında yer alan Gökçeada, masmavi denizi ve yemyeşil doğasıyla görenleri adeta büyüleyen bir ada.

 • Perşembe/Ordu

Ordu’ya bağlı Perşembe ilçesi gürültü ve hava kirliliği üzerine yaptığı çalışmalarla Cittaslow Birliği’nde yerini aldı. Yemyeşil doğası, dik vadileri ve el değmemiş sahiliyle Karadeniz’in nadide şehirlerinden biri.

 • Halfeti/Şanlıurfa

Anadolu’da birçok medeniyete ev sahipliği yapanŞanlıurfa, 2013 yılında Cittaslow Birliği’nde yer almaya hak kazanmıştır. Birecik Barajı’nın taşmasıyla sular altında kalan şehir, bu özelliği ile turist akınına uğramaya devam ediyor.

 • Ahlat/Bitlis

Sakin şehir unvanını alan şehirlerimizden biri de Bitlis. İsmini bina yapımında kullanılan dayanıklı ahlat taşından alan ilçe, 2019 yılında Cittaslow Birliği’ne katıldı. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir, tarihî eserlerine sahip çıkmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca Selçuklu döneminden kalan Selçuklu mezarlığı ile dünyadaki en büyük Türk İslam mezarlığı olmasıyla da büyük önem taşıyor.

 • Şavşat/Artvin

Karadeniz’in incisi Artvin de 2015 yılında Cittaslow Birliği’ne katılan şehirler arasında. Yeşil doğası ve temiz havasıyla adeta bir oksijen deposu. Şehrin yerlileri geçimini tarım, arıcılık ve hayvancılık ile sağlıyor. Ayrıca geniş yaylaları ve zengin bitki örtüsü de bulunuyor.

 • Taraklı/Sakarya

Sakarya, 2013 yılından beri sakin şehir listesinde yer alıyor. Tarihî yapısını neredeyse hiç kaybetmemiş bir şehir oluşuyla dikkat çeken Sakarya, ayrıca yöresel lezzetleri ve muhteşem doğal güzellikleri ile Cittaslow kriterlerini karşılayan şehirlerden biri.

 • Vize/Kırklareli

2012 yılında sakin şehir unvanını alan şehirlerden biri de Kırklareli. Kırklareli’nin Vize ilçesinde her yıl Vize Tarih ve Kültür Festivali düzenleniyor. Hem Osmanlı’ya hem Bizans’a ev sahipliği yapan şehrin tarihî çeşmesi, antik tiyatrosu ve camisi de bulunmakta. Ayrıca doğal güzellikleriyle de adeta kendine hayran bırakıyor.

 • Uzundere/Erzurum

Cittaslow Birliği’ne 2016 yılında katılan Erzurum, ülkemizin en uzun şelalesi olan Tortum Şelalesi’ne ev sahipliği yapıyor. Biyoçeşitlilik anlamında da oldukça zengin bir bölgede yer alıyor. Ayrıca doğal güzelliklerine sahip çıkan bir şehir oluşuyla da öne çıkıyor.

 • Göynük/Bolu

İstanbul’a yakın oluşuyla bilinen Bolu da sakin şehir unvanını alan şehirlerimizden biri. Safran ticareti ve termal turizmin yaygın olduğu şehirde, doğal güzellikler korunuyor. Bir hafta sonu kaçamağı yaparak araç kiralayıp İstanbul’a yakın bu şehrin sakin havasıyla tanışabilirsin.

 • Mudurnu/Bolu

Bolu’ya bağlı Mudurnu ilçesi, doğal güzellikleriyle meşhur. Ayrıca tarihî yapısını koruması ve sakinliğiyle de dikkat çekiyor. Şehir, yıl boyu yerli ve yabancı birçok turist ağırlıyor.

 • Yenipazar/Aydın

Aydın’a bağlı Yenipazar ilçesi, 2011 yılında sakin şehir unvanını aldı. Yenipazar pidesi, ekmek dolması gibi geleneksel lezzetleriyle oldukça ünlü bir yer. Ayrıca oldukça verimli topraklara sahip. Bu sebeple burada birçok tarım ürünü yetiştiriliyor.

 • Güdül/Ankara

Türkiye’den sakin şehir listesine katılan en son şehrimiz ise Ankara. 2020 yılında Cittaslow Birliği’ne katılan şehir, doğasıyla ve tarihî güzellikleriyle öne çıkıyor. Mağaraları, göleti ve Güdül evleri ile meşhur bu ilçeyi Ankara’ya yolun düşerse mutlaka ziyaret etmeni öneririz.

Eğer farklı bir yolculuk arayışındaysan RentiCar’dan araç kiralayıp rotanı bu sakin şehirlere çevirebilir, Türkiye’nin dört bir yanındaki Cittaslow şehirlerini ziyaret edebilirsin.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler