23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Tart, Turta, Tartolet? Kafası Karışanlara Gelsin

GastroTart, Turta, Tartolet? Kafası Karışanlara Gelsin
Okuma Süresi: < 1 dakika


Daha geçenlerde yemiştim, adı neydi deyip bir türlü doğrusunu tutturamıyor musunuz? Peki o hâlde bu yazımızı, bu nefis tatların isimlerini karıştıranlar için ve ayrıca hmmm bunlar da neyin nesiymiş diyenler için yazalım.

Tart nedir?

Tart; tabanı ve kenarları hamur işi ile yapılmış, içi krema dolgulu bir tatlı çeşididir. Üzeri de tamamen açıktır. Tartın dolgu maddesi genellikle kremsi ve dolgu malzemesi şeklindedir. Limon, elma, çikolata, çilek gibi malzemeler tartın ya iç kremasında kullanılır ya da hamurun üzerine yerleştirilen kremayı görsel anlamda da tat anlamında da zenginleştirmek için kullanılır. Tartın dolgu maddesi özellikle pürüzsüz olmak zorundadır.

Turta nedir?

Turta yine aynı tart gibi; meyveli bir pasta olarak geçmekte, tabanıyla kenarları hamurdan, içi ise krema ile doldurulmuş bir tatlıdır. Tarta göre farkları ise turtanın üzerinde kendi hamurundan yapılmış kafes şeklinde bir üst kat bulunmaktadır ya da kimi zaman üzeri tamamen hamur ile kaplıdır. Yabancılar genellikle üzerini de tamamen ince bir hamurla kapatırken Türkiye’de ise daha çok kafes şeklinde kapatılmaktadır.

Tartolet nedir?

Ve nefis tartolet de aslında yine tart türevi bir tatlıdır. Ama tartolet tartın minik versiyonudur. Tart gibi üzeri açık ve içinde dolgu kreması vardır. Kalıplarda hazırlanan genellikle tek porsiyonluk olan kalıplarda pişirilir. Meyveli olarak hazırlanan pasta çeşididir. Üzeri kapatılmadan pişirilir.

Mutfakların vazgeçilmez lezzetlerinden bu üç tatlı, tatlı severler için bir vazgeçilmezdir.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler