31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

İstanbul’un Pasajları

Hobi – Lifestyleİstanbul’un Pasajları
Okuma Süresi: 3 dakika

Bir sokaktan ya da bir caddeden geçerken güzergâhta bulunan pasaja uğramak ne kadar da büyük bir keyiftir. Pasajın kapısından girdikten sonra tamamen başka bir dünyaya geçtiğinizi hissedebileceğiniz hatta zaman makinesinde geriye doğru gidip o havayı soluduğunuzu ve alışveriş yaptığınızı hayal edebileceğiniz yerlerdir pasajlar.

İstanbul gibi tarihi bir şehirde bu tarz tarih kokan yerler yeniden revaçta. Malumunuz, insanlar artık her yerde kolayca ulaşabildiği AVM’lerin yanı sıra daha değişik mekân arayışları içine girdiler. Pasajlar da bunun için adeta biçilmiş kaftan. Yalnızca alışveriş yapmak için değil, aynı zamanda fotoğraflamak için de çok uygun yerlerdir. Sosyal medyada çektikleri fotoğrafları paylaşmak için bile giden birçok insan var.

İstanbul’da yer alan çoğu pasaj Taksim ve civarında yer almaktadır. Tarihi dokunun yüksek olduğu semtte, zengin pasaj çeşitliliği o lokasyonu daha da zenginleştirmektedir. Arabalarımızı çalıştıralım, kemerlerimizi bağlayalım ve yakından inceleyelim İstanbul’un pasajlarını.

Çiçek Pasajı

Atlas Pasajı

Sultan Abdulaziz’in yakın dostu, saray sarrafı AgopKöçeyan’ın mülk sahibi olduğu ve ilk olarak kışlık bina olarak inşa edilen yer 1877 yılında açıldı. Mekân, 1930’lu yıllarda ise eğlence ve alışveriş için kullanılan bir pasaj olmuştur. 19. yüzyılda konut, 20. yüzyılda eğlence yeri olarak kullanılan pasajda Osmanlı mimarisine rastlayabilirsiniz.  Atlas pasajı günümüzde, sinema ve tiyatro salonun olduğu, hediyelik eşya ve tekstil ürünlerinin satıldığı bir pasaj olarak Taksim’de misafirlerini ağırlamaktadır.

Adres: Atlas Pasajı İstiklal Caddesi 131, Beyoğlu

Bahariye Kafkas Pasajı

Gerçek bir sahaf cenneti. Ne ararsanız burada bulabilirsiniz. Çizgi roman, dergi, plak, sanat, edebiyat, eskiye dair ne varsa Bahariye Kafkas Pasajı’nda hiç ummadığınız anda karşınıza çıkabilir. Moda sinemasını da içinde barındıran pasaj, halk arasında Moda Sinema Binası olarak da adlandırılmaktadır. Atmosferi o kadar güzeldir ki içine girdiğiniz andan itibaren orada bulunan her şeyi satın almak isteyebilirsiniz. Keşke böyle bir şey mümkün olabilseydi!

Adres: Bahariye Caddesi 37, Kadıköy

Aznavur Pasajı

Aznavur Pasajı

1900’lü yılların ilk dönemlerinde yapısı tamamlanan pasaj, takı ve aksesuar seven insanların en çok tercih ettiği pasajlardan biri. İstiklal Caddesi’nin en işlek pasajlarından olan Aznavur Pasajı, çeşit çeşit retro ürünleriyle de genç kuşağın ilgisini çekmektedir. İncik boncuk meraklılarının da müdavimi olduğu pasajın üst katında dinlenmek için bir çay bahçesi de bulunmaktadır.

Adres: İstiklal Caddesi 108, Beyoğlu

Suriye Pasajı

Suriye Pasajı

Suriye Pasajı, ilklerin pasajı olarak da bilinmektedir. Ülkedeki ilk sinema bu pasajda “Santral Sineması” olarak kurulmuştur. Ülkedeki ilk çift asansör sistemi yine Suriye Pasajı’nda kullanılmıştır.  Yıllara meydan okuyan pasajda bazı kürkçü dükkânlarına, vintage mağazalara uğrayabilirsiniz. Geçmiş zamanın modasını merak ediyorsanız ayakkabıdan kostümlere kadar birçok ürünü bu pasajda bulabilirsiniz.

Adres: İstiklal Caddesi 348, Beyoğlu

Aynalı Pasajı

Galatasaray ile Balık Pazarı arasında kalan pasaj, 1861 yılında tiyatro salonu olarak açılmıştı. 1870’deki büyük Beyoğlu yangınında küle dönen bina yangınından sonra pasaj olarak inşa edilmeye başlandı. Zemini mermer ile kaplı pasajın bazı noktalarında heykeller yer almaktadır. Adını ise dükkânların arasına konulan aynalardan alan pasajda 22 dükkân bulunmaktadır. Kuyumcuları ve antika eşya satıcılarının yer aldığı pasaj, İstiklal Caddesi’nin en çok ziyaret edilen mekânları arasında yer almaktadır.

Adres: Hüseyinağa, Meşrutiyet Cd. No:8, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler