19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Ankara’nın Günübirlik Lezzet Rotaları

GastroAnkara’nın Günübirlik Lezzet Rotaları
Okuma Süresi: 3 dakika

Ülkemizin başkenti, Anıtkabir’e ev sahipliği yapan güzel Ankara… Kimine göre gri bir şehir, kimine göre denizden uzak soğuk bir yer; ancak bir kez havasını teneffüs edenikendine aşık eden büyülü bir tarafı olduğu da Ankara tutkunları tarafından sıkça dillendirilir. Biz bu tartışmaları bir tarafa bırakıpbaşkentimiz Ankara’nın tartışmaya kapalı güzelliklerinden bahsetmek istiyoruz.

Geleneklerine sahip çıkan başkentimiz, yeme – içme konusunda da yöresine has damak zevkleri sunan restoranlara sahip. “Angara’ya geldiysen mutlaka denemelisin gardaş” listesini hazırlarken, tabii ki Ankaralılara epey sorup soruşturduk.Tüm bunları araştırırken bir şey daha fark ettik:Ankara insanının sıcakkanlılığı! “Buraya geldiğinde mutlaka haber ver, yemek ısmarlayayım” davetlerinin neşesi eşliğinde hazırladığımız Ankara’ya gidip de uğramadan dönmemeniz gereken lezzet rotaları sizlerle.

Aspava

Aspava

Öyle bir marka ki artık bir lezzetle özdeşleşmiş, başka restoranların menülerinde kendine yer edinmiş. Böylesi bir klasikten bahsetmeden Ankara yazısı hazırlamak tabii ki olmazdı. Yemeklerine değinmeden önce ismine değinmekte fayda var. Sıradan bir isim olarak gelse de anlamı çok hoş. “Allah, sıhhat, para, afiyet, versin, amin” cümlesinin baş harflerinden oluşan mekân, Ankara’nın en ikonik noktalarının başında gelmektedir. 24 saat açık olan Aspava’ya giderseniz mutlaka Ankara dönerini tatmalısınız. Yufka ile dürüm yapılan dönere eklenen özel sosu ve bol ikramlarıyla sıra dışı bir gastronomi deneyimi sunan Aspava, Ankara’da ilk durak olmaya aday.

Adres: Belligün Cad.(Hassas’ın yanı) No:10 Küçükesat
Aspava Pide Ve Kebap Salonu – Ana Sayfa – Balıkesir – Menü, Fiyatlar, Restoran Değerlendirmeleri | Facebook

Üstünel Köftecisi

Köfte Ekmek

Üstünel Köftecisi’nde sizi bekleyen ilk şok, masanıza gelenve bir pazar tezgahını dolduracak bolluktakisalata olacaktır. Sadece ikramlarla bile fazlasıyla doymanın mümkün olduğu Üstünel’de iştahsız kalabilmek neredeyse imkânsız. Üstünel’in assolisti köfte, ekmek arasında servis ediliyor ve asla bir porsiyonla bırakamayacağınız kadar üst düzey bir lezzet barındırıyor. Sanayinin içinde yer alan bu lezzet Ankara seyahatinizden geriye kalacak en unutulmaz anılar arasında yer alacak.

Adres: Doğanbey Mahallesi, Tuna Caddesi, No 86, Altındağ
üstünel köftecisi (@_ustunelkoftecisi_) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Cici Piknik

Döner

Ankara dönerinin en iddialı adreslerinden biri de Cici Piknik. Ankara’nın da en eski mekânlarından biri olan Cici Piknik, orijinal ve sadece etten yapılan Ankara döneri konusundaşehrin en iyilerinden. Küçük bir mekân olan Cici Piknik’e erken gitmekte fayda var. Cici ile ilgili son sözümüz: Mutlaka denenmeli!

Adres: Kızılay, Kumrular Cd. No:8 D:C, 06420 Çankaya/Ankara
Cici Piknik Instagram’da • Fotoğraflar ve Videolar

Ye-An

Sade bir dekorasyon, iddiasız, gösterişsiz bir dünya. Ancak lezzeti dillere destan. İlk görüşte aşık olmazsınız belki ama ilk lokmada unutulmazlarınız arasına girecek bir mekân Ye-An. Eskilerin “ismiyle müsemma”dediği yerlerden “Ye-An”, yemeğinizi yedikten sonra çevrenize önereceğiniz bir mekân. Kayseri usulü pidenin hakkını veren işletme, İskitler’de misafirlerini ağırlıyor.

Adres: Kazım Karabekir Cd. Özer Han, No:31 İskitler
YE-AN PİDE ETLİK (@yeanpideetlik) • Instagram fotoğrafları ve videoları

İmza: Bir Tost

Tost

Bildiğin Kare Tostlar, Bilmediğin Tostlar, Tostuma Sağlık, Bildiğin Uzun Tostlar, Tadı Damağımda Kalsın, Sanayi Tostu, Esnaf Tostu, Bakkal Tostu gibi 30’a yakın tost çeşidi ile geniş bir tost seçeneği olan mekân, bir tost ile tıka basa nasıl doyulabileceğini gösteriyor. 4 şubesi olan mekânın adreslerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İmza: Bir Tost (@imzabirtost) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Adresler

Çayyolu: Koru Mah. Ankaralılar Cad. Gordion Konutları A4 Blok 6-4F Çayyolu Yenimahalle, Ankara

Maidan: Mustafa Kemal Mah. Maidan İş ve Yaşam Mrk. C Blok No: 189 – 190 Çankaya, Ankara

Bilkent: Bilkent Station Üniversiteler Mah. 1597. Cad. No:3/80 Bilkent, Ankara

Tunalı: Remzi Oğuz Arık Mah. Bestekar Sok. No: 65 A Çankaya, Ankara

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler