19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Yerli Otomobillerin Türkiye’de Üretilenleri

Otomotiv DünyasıYerli Otomobillerin Türkiye'de Üretilenleri
Okuma Süresi: 3 dakika

Türkiye otomotiv sektörü açısından dünyada önemli bir noktada yer alıyor. Final ürünleri ve yan sanayisi ile oldukça ses getiriyor. Türkiye’de üretilen otomobillere baktığımızda gözler 2023 yılında yollarda olması beklenen TOGG’a dönüyor ancak o zamana kadar diğer markalara bir göz atalım.

Toyota Corolla

Toyota Corolla, kısa bir süre ithalat yaptıktan sonra şimdiki hâliyle tekrardan “yerli kimliğini” ve en çok tercih edilen otomobiller arasında ön sıralarda olan yerini koruyor. Özellikle hibrit versiyonu birçok kişinin favorisi. Ayrıca dünyanın en çok satan otomobillerinden olma özelliğini de taşıyor.

Fiat Egea

Türkiye binek otomotiv pazarındaki satışlarda ön sırada yerini koruyan Fiat Egea’nın üretimi Bursa‘da devam etmekte. Ayrıca Fiat Egea’nın, Neon ismiyle dünyanın farklı ülkelerinde de pazarlaması yapılıyor.

Hyundai i10

Hyundai i10, Türkiye’de üretilmekte ve tüm Avrupa’ya gönderim Türkiye’den yapılmaktadır. Üretimi İzmit’teki fabrikasında yapılıyor. Hyundai i10, yeni kullanıcılar açısından ideal bir araç olmanın yanında ekonomik açıdan da oldukça avantajlı olması sebebiyle satışları epey fazla.

Renault Clio

Bursa ilinde Oyak-Renault fabrikasında üretimi yapılan otomobil üreticisi firma, 70’li yıllardan bu yana üretime devam ediyor.

Isuzu D-MAX

7 farklı versiyonda 4×2 ve 4×4 aktarma seçenekleri olan Isuzu D-MAX, bu markanın Türkiye’de üretilen tek pick-up modeli. 35 derece açılara tırmanma potansiyeli olan araç, 800 mm derinliğindeki sulardan geçebilme özelliğine de sahip. 1570 mm’lik kargo alanı uzunluğu ve bazı tiplerinde 1075 ile 1120 kg arasında değişkenlik gösteren yükleme kapasitesi mevcut.

Yerli Otomobillerin Yakın Zamanda Üretilecek Olanları

Otomotivde yeni modellerin Türkiye’den yollara çıkacağı bilgisi verildi. Merakla beklenen araçlara birlikte bakalım.

TOGG

TOGG, tamamen elektrikli altyapısıyla bekleyenleri oldukça meraklandırıyor. 2023’te ilk örneklerinin yollara çıkması beklenmekte.

Mitsubishi Colt

Bursa’daki Oyak-Renault fabrikasında üretilecek olan araç, Renault Clio 5 ile oldukça benzer görünüyor.

Volkswagen Transporter & Caravelle

Ticari araç segmentinde olan araçlar yeni transit ile benzerliklere sahip olacak. Yakında yollara çıkması beklenen araçlar Ford Otosan’ın Kocaeli-Gölcük fabrikasında üretilecek.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler