31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Dikkat Çeken 5 Otonom Araç

Otomotiv DünyasıDikkat Çeken 5 Otonom Araç
Okuma Süresi: 2 dakika

Son zamanlarda birçok kişinin de ilgisini çeken ve merak konusu olan otonom araçlar oldukça popüler olmaya başladı. Otonom araç nedir diye merak edenler için konuyu biraz açalım.

“Otonom araba, bilinen diğer adlarıyla robot araba ya da sürücüsüz araba, çevresini algılayabilen ve çok az insan girdisi veya hiç girdi olmadan hareket edebilen bir otomobil türüdür.”

Dikkatleri üzerine toplasa dahi sürücülerin sadece %14’ünün sürücüsüz bir arabaya binmeye güveneceği sonucuna varıldı. Öte yandan otonom araçların sahip olduğu teknoloji birkaç yıl içinde hızla yaygın olarak kullanılan araçlara da yayıldı. Tüm bu sahip olunan sistemler otomatik olmasına rağmen yine de sürücünün sorumlu ve sürüşü devralmaya hazır olması en güvenli yöntemdir.

Bu sisteme sahip olan araçlara bakalım:

Volvo 360C

Son zamanların en ses getiren aracı Volvo’dan geldi. 360c Concept ismi ile tanımlanan bu araca henüz sahip olmasak da önümüzdeki yıllarda bizleri nelerin beklediğini görme şansını yakalamış olduk. Araç %100 elektrikli bir yapıya sahip olduğu için 4 kişinin karşılıklı oturup seyahat etme fırsatı var. Volvo 360c Concept’in kullanıcılarına sunduğu daha birçok özelliği var. Her şeyin ötesinde %100 elektrikli bir otomobil olma özelliğinin dünyaya karşı olan duyarlılığı her şeye bedel dedirtecek cinsten.

Mercedes-Benz Vision Urbanetic

Ve Mercedes yine kendini gösterdi; sergilediği Vision Urbanetic ile yolcular da yükler de otonom hareket edebilen vizyonunu tanıttı. Araçta iki tane elektrik motoru bulunuyor. Mercedes-Benz Vision Urbanetic, telefon uygulaması ile kullanılma özelliğine sahip. Mercedes-Benz Vision Urbanetic’e yük taşıma üstyapısı takıldığında sürücüye ihtiyaç duyulmadan yükü gitmesi gereken konuma ulaştırabilecek.

Renault EZ-Ultimo

Renault, EZ-Ultimo ile kendini daha da yenilediğini kanıtladı. Bu araç, seyahatlerin yeni dönemde ne denli konforlu hâle dönüşeceğine âdeta ışık tutuyor.

Toyota Concept-i

Yui adındaki yapay zekâya sahip olan Concept-i, piyasadaki otonom araçlara karşı fark yaratma eğiliminde. Bu fark ne mi? Sürücünün tüm geçmişini hafızasına yerleştirerek psikolojik durumuna göre yolculuk desteği sağlıyor. Concept-i’deki “Yui” sizinle konuşabilen bir teknolojiye sahip. Ve hatta çevredekilerle bile iletişim hâlinde olacak. Örneğin aracın yanına gelen birine “Hello” diyerek selam verebilecek.

Rinspeed Oasis

CES 2017 ve NAIAS 2017’de Rinspeed, en yeni modelinin prömiyerini, Kuzey Amerika’da yaptı. Oasis, otonom araç olma özelliğinin yanı sıra dikkatleri başka türlü de üzerine çekmeyi başardı. Araç iç mekânında sebze-meyve ya da Bonzai ağacı yetiştirebileceğiniz bir bahçeye sahip. Oasis projesi gerçekleşmesi hâlinde paylaşımlı araç kullanımına başlanabilecek. Yani aracı kullandıktan sonra bırakabileceksiniz, araç da bir diğer yolcusunu beklemek için kendini uygun bir alana park edecek. Elektrikli Oasis’in şarjının bitmesi hâlinde mobil acil şarj robotları size dolu bir enerji paketi temin edecek.

İşte teknoloji böyle bir şey olsa gerek dedirten araçlar yakın gelecekte bizleri bekliyor.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler