20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

İstanbul’dan Yalova’ya Gezi Rotası

Gezi – Seyahatİstanbul’dan Yalova’ya Gezi Rotası
Okuma Süresi: 2 dakika

Yalnızca 167 kilometrekarelik alanda kurulmuş olan Yalova, bu kadar küçük yere çok fazla güzelliğin sığdığı yer olarak dikkat çeken ve ülkemizin en şirin illerinden biri. Hititlerden Osmanlı’ya kadar uzanan medeniyetler geçidinin önemli bir durağı olan ve İstanbul’a yalnızca birkaç saat uzaklıkta yer alan Yalova, yaylalarından termal kaplıcalarına, şelalelerinden müzesine, hem doğal hem de kültürel anlamda dolu dolu bir şehir.

Yalova’ya İstanbul dışından ya da uzak bir şehirden gelmeyi planlıyorsanız çevre illerdeki havalimanlarını kullanıp havalimanından bir araç kiralayarak kolayca ulaşabilirsiniz. Biz bu yazımızda, İstanbul’dan yola çıkıp bu güzel şehri keşfediyoruz. İstanbul – Yalova arasının ortalama 2 saat sürdüğünü ve bu güzelliklerin her birininaslında çok yakınımızda olduğunu hatırlatarak ‘’Yalova’da bir gün!’’ dosyamıza başlıyoruz.

Yolculuk

Sabah İstanbul’dan yola çıktığınızda Samandıra’ya kadar ufak bir trafik sizi bekliyorolacak ancak özellikle Pazar günleri bu yol neredeyse tamamen boş oluyor. Gebze çıkışına doğru yaklaşırken bir yerde mola verip kahvaltı yapmak isterseniz harika manzarası ve doğasıyla hayran olacağınız Keyifli Vadi’yi tercih edebilirsiniz.

İlk durak: Yaylalar

Osmangazi Köprüsü

Kahvaltının ardından Osmangazi Köprüsü’nden geçerek Yalova’ya doğru yola devam edebilirsiniz. Önce bir yaylaya doğru rota oluşturalım. Ne dersiniz? Delmece Yaylası’nın güzelliklerini mutlaka görmelisiniz. Klasik yayla yollarından ziyade, gidiş yolunun asfalt olması zorluk yaşamadan ulaşmanızı sağlayacaktır. Yaylaya vardıktan sonra temiz hava ve manzaranın sarhoşu olacağınızı tahmin eder gibiyiz. Toprak yolun devamında şelale ile karşılaşacağınız yaylada içilebilir su kaynağı da bulunmaktadır. Buraya gelmişken krater gölü olan Dipsiz Gölü de mutlaka görmelisiniz.

Şifalı sular

Yalova Termal Şifalı Sular

Yalova’ya gidip termal kaplıcaları ziyaret etmemek olmaz. Birçok yerli yabancı turistin uğrak noktası olan Termal ilçesi romatizma, deri hastalıkları, eklem ağrıları ve daha birçok hastalığa iyi gelen kaplıcalarıyla ülkenin en önemli sağlık turizmi noktaları arasında yer alıyor.

Ata’nın izinde

Yürüyen Köşk

Atatürk’ün en çok sevdiği ve ziyaret ettiği yerlerden olan Yalova’nın, kaplıcalardan ve doğasının güzelliğinden etkilendiğini çok kez dile getirmiştir. Atatürk’ün bu şehirde 3 evi bulunmaktadır. 1929 yılında özel olarak inşa ettirdiği köşkün adı ise Yürüyen Köşk’tür. Çatıya zarar verdiği için çok sevdiği ağacın budandığını görünce buna itiraz eder ve temelden köşkü kaldırıp tramvay rayı ile taşıtılması emrini vermiştir.

Gününüzü Yalova Sahili’nde kısa bir yürüyüş ile bitirip sahil şeridinde yer alan kafelerin birinde yorgunluk kahvesi ile bu güzel turu tamamlayabilirsiniz.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler