18.3 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

İzmir’den Aydın’a Yol Rotası

Gezi – Seyahatİzmir’den Aydın’a Yol Rotası
Okuma Süresi: 3 dakika

Ege’nin incilerinden İzmir’e seyahat planı yapmak istiyor ancak bunun yalnızca İzmir’le sınırlı kalmasını istemiyorsanız, siz de bu durumu yaşayan binlerce, belki de on binlerce insandan birisiniz. Ve haksız sayılmazsınız!

Ege, hem coğrafi konumu hem de doğal güzellikleriyle ülkemizin cennet köşelerinden biri olarak her zaman kalbimizi fetheden bir yer. İnsanıyla, doğasıyla,tarihiyle, deniziyle, mutfağıyla, medeniyetler tarihi boyunca her anlamda zenginleşen bu kadim güzellik, görülmeye değer binlerce güzelliğe ev sahipliği yapıyor

İzmir’e gitmişken havaalanından bir araç kiralayıp bir de Aydın’a uğramak, şehrin değil, bölgenin keyfini çıkarmak isterseniz, yazımıza göz atmanızı öneririz.

Güzel bir kahvaltı zamanı

Yolda Olmak - İzmir’den Aydın’a Yol Rotası

Adnan Menderes Havalimanı’ndan sonra araçlara binip günün ilk ışıklarında güzel bir yerde, yeşillik içinde bir kahvaltı yaparak güne huzurla başlayalım. Rotamızı Bornova’da bulunan Nirvana Kahvaltı Salonu’na doğru oluşturalım. Temiz havassı ve çimenlik alanıyla enerjinizi yükselteceğiniz mekanda, şehrin kaosundan uzaklaşarak kahvaltı etmenin hazzına varacaksınız.

Bu kadar güzel kombinasyonların birleştiği noktada gelelim yeme-içme noktasına. Aradığınız tüm organik besinler burada. Hoş sunumu ve doyurucu tabaklarıyla çeşit çeşit kahvaltılıklar önünüze geliyor.

Kordon’da yürüyüş

İzmir Kordon

Kordon’da sahil şeridi boyunca gezip çimlere uzanabilirsiniz. Burada hazırladığınız piknik çantanızı getirebilir ve bir şeyler atıştırıp sohbet edebilirsiniz. Kordon, birçok İzmirlinin rahat nefes almak için tercih ettiği yerlerden biridir. Aynı zamanda öğrencilerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Çimlere uzak masmavi denizi izlemek insanın içine huzur dolduruyor.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti; İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bir yapıdır. Milattan Önce 3000 yılında yapıldığı tahmin edilen yapı, İzmir’in bir elması gibi parlamaktadır.

Adımınızı antik kentten içeri attığınız andan itibaren ortamın büyüsüne kapılacaksınız. Sizden ortalama 5000 yıl önce burada birileri sizin ayak bastığınız yerlere basmış, belki de tarihin seyrini değiştirmişti. Antik kenti detaylı şekilde gezmek isterseniz en az 2-3 saatinizi ayırmalısınız. Eğer rehber eşliğinde bir gezi yaparsanız bu sizin orayı daha iyi anlamanıza neden olacaktır.

Yol üstü lezzetleri

İzmir’den Aydın’a Yol Üstü Lezzetleri

Aydın dediğinizde aklımıza hemen incir ve zeytin gelir. Bu bölgelerde yaşamıyorsanız organik olarak; zeytin, zeytinyağı, incir gibi nimetleri bulma oranınız bir hayli düşüktür. Köy halkının özenle topladığı incir ve zeytinleri yol üstünde bir kavanoza koyup sattıklarını görebilirsiniz. Hakiki zeytinyağlar ise  şişelere doldurulmuş vaziyette satışa hazır hâle getirilmiştir. İzmir – Aydın taraflarında yöresel lezzetleri satan köy halkına rastlarsanız mutlaka durup eşsiz ve vücuda inanılmaz faydası olan bu ürünleri mutlaka satın alın.

Gezi sonrası karnınız haliyle acıkacaktır. Rastladığınız yerli halka oranın en meşhur zeytinyağlı yemeklerini nerede yiyebileceğinizi sorun. Daha otantik bir yerde yiyeceğiniz yemekler sizlerin damağınızda uzun yıllar kalacaktır. Özellikle yaprak sarma ve soğuk mezeleri yemeye doyamayacaksınız.

Şirince

Yolunuzu biraz uzatıp, eşsiz bir huzura, bir masal diyarına adım atmak isterseniz, rotanızı Ege’nin ünü ülke sınırlarını çoktan aşmış olan güzelliği Şirince’ye çevirebilirsiniz. Şirince, yüzlerce yıllık tarihi ve neredeyse kusursuzca korunmuş olan yapısıyla, bölgenin en gözde turistik destinasyonlarından biri. Eşsiz doğası ve mimari güzellikleriyle, başlı başına bir hafta sonu kaçamağı olabilecek doluluktaki vaatleriyle Şirince’yi görmeden, Ege’den ayrılmamanızı öneririz.

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Dile Yarımadası Milli Park

Tertemiz koyları, mağarası ve doğal hayvanat bahçeleriyle adeta çizgi filmlerden fırlamış gibi bir yer. Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkiler, burada doğal olarak görülmektedir. Ne büyük lüks ama!

Yüzlerce kuş türü, birçok vahşi hayvan ve balık çeşitleriyle tam bir doğa harikası olan Dilek Yarımadası Milli Parkı, Zeus Mağarası’na da ev sahipliği yapmaktadır. Antik çağda 12 şehir devletinin toplantı merkezi olan bu yer, doğal güzelliği ve içinde oluşan göletiyle müthiş bir manzara sunuyor.

Kısa bir sürede İzmir ve Aydın’daki güzellikleri yaşayıp oranın lezzetlerini denedikten sonra mutlaka geniş bir program yaparak gezmenizi tavsiye ederiz.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler