19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

2023 Resmi Tatiller

Keşfet2023 Resmi Tatiller
Okuma Süresi: 2 dakika

Her yıl dinî bayram ve resmi tatil dönemleri hangi günlere denk geldiği herkes tarafından çokça merak ediliyor. Söz konusu özel günlerde vatandaşların çoğu, aylar öncesinden tatil planı yapıyor. Yılbaşı yaklaştıkça “2023 resmi tatiller ne zaman, Kurban Bayramı ne zaman, Kurban Bayramı hangi günlere denk geliyor, Ramazan Bayramı ne zaman?” arama motorlarında en çok aranan kelimeler arasında yükselişe geçiyor. Biz de bu yazımızda 2023 resmi tatiller ve dinî bayram günlerini sizler için sıraladık.

Gelin 2023 resmi tatiller ve dinî tatiller ne zaman, birlikte bakalım.

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman ve Kaç Gün?

2023 yılında Ramazan ayı, 23 Mart Perşembe günü başlayıp 20 Nisan Perşembe günü sonlanacak. Dolayısıyla da Ramazan Bayramı’nın arife günü bu yıl 20 Nisan Perşembe gününe denk geliyor. Ramazan Bayramı ise 21 Nisan Cuma günü başlayıp 23 Nisan Pazar günü bitecek. İlk oruca ise 22 Mart Çarşamba gününü 23 Mart Perşembe gününe bağlayan gece kalkılacak.

Toplamda 3 gün süren Ramazan Bayramı, dinî bayramlar arasında tarih olarak ilk sırada yer alıyor. Ramazan Bayramı, her yıl bir önceki yıldaki başlangıç tarihinden 10 gün önce başlamaktadır. Her yıl başlangıç tarihinin değişmesinin nedeni ise hicri takvim ile miladi takvimin farkından kaynaklanmaktadır. Ramazan ayı hicri takvime göre ilerlemektedir ancak günümüzde miladi takvim kullanıldığı için her yıl farklı tarihlere denk gelmektedir.

Kurban Bayramı Tatili Ne Zaman ve Kaç Gün?

2023 Kurban Bayramı’nın arife günü 27 Haziran Salı gününe denk geliyor. Kurban Bayramı ise 27 Haziran Salı başlayacak ve 1 Temmuz Cumartesi günü sona erecek. Kurban Bayramı tatili toplamda 4,5 gün sürmektedir.

2023 Tatil Günleri ve 2023 Resmi Tatil Takvimi

2023 resmi tatiller ve dinî bayram günleri ile ilgili sizler için bir tablo hazırladık. 2023 resmi tatiller hangi günlere denk geliyor diye merak ediyorsanız aşağıda yer alan tablomuzu inceleyebilirsiniz.

TatilGünTarihSüre
YılbaşıPazar1 Ocak1 gün
Ulusal Egemenlik ve Çocuk BayramıPazar23 Nisan1 gün
Emek ve Dayanışma GünüPazartesi1 Mayıs1 gün
Ramazan BayramıArife: Perşembe
Bayram: Cuma, Cumartesi, Pazar
Arife: 20 Nisan
Bayram: 21-22-23 Nisan
3,5 gün
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor BayramıCuma19 Mayıs1 gün
Kurban BayramıArife: Salı
Bayram: Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi
Arife: 27 Haziran
Bayram: 28-29-30 Haziran, 1 Temmuz
4,5 gün
Demokrasi ve Milli Birlik GünüCumartesi15 Temmuz1 gün
Zafer BayramıÇarşamba30 Ağustos1 gün
Cumhuriyet BayramıPazar29 Ekim1 gün

2023 Resmi Tatillerinde Uygun Fiyatlı Araç Kiralama Yapın!

2022 yılında yoğun çalışma temposundan ve hayatın günlük rutininden bunalanlar, biraz nefes alabilmek için 2023 resmi tatiller ve dinî bayramları iple çekiyor. Özellikle bayramlar ve resmi tatil zamanlarında dinlenme planı yapabilenler için bu özel günler büyük önem taşıyor. Tatil planı yaparken aracı olmayan ya da daha konforlu bir ulaşım isteyenler çoğunlukla araç kiralamayı tercih ediyor. Çünkü araç kiralama hizmeti almak dilediğiniz tarihlerde dilediğiniz araçla seyahat etmenizi sağlıyor.

Onlarca araç seçeneği, bütçenize uygun fiyatları, birbirinden farklı kampanyaları ve 12 aya varan taksit imkânı ile siz de aracınızı RentiCar’dan kiralayarak 2023 resmi tatiller için planınızı şimdiden yapabilirsiniz.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler