19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Türkiye’de Michelin Yıldızı’na Sahip Restoranlar

GastroTürkiye'de Michelin Yıldızı’na Sahip Restoranlar
Okuma Süresi: 5 dakika

Ünlü Bir Lastik Markasının Gastronomi Dünyasına Yolculuğu

Michelin, 1888 yılında André Jules ve Edouard Michelin kardeşlerin kurduğu ve hepimizin bildiği Fransız bir araç lastiği markasıdır. Bu kardeşler, 1900’lü yıllarda araç lastiği satışlarının düşmesinden sonra satışlarını nasıl yükselteceğini düşünürken akıllarına dâhiyane bir fikir geliyor: Bir rehber hazırlayacaklar ve bu rehber sayesinde Fransa’daki sayılı ve saygın araba sahiplerine, yolculuk esnasında işlerine yarayacak pratik ve faydalı bilgiler önerecekler. Buradaki asıl amaçları ise insanları yola çıkmaya, yolculuk yapmaya teşvik etmek.

İlk baskısı dağıtıldığında araba sahiplerine araba bakımı ve yolculukla ilgili pratik bilgiler sunan rehber, 1. Dünya Savaşı’na kadar oldukça popülerdi. Savaş nedeniyle bir süreliğine dağıtımına ara verildi. Savaş bittikten sonra 1918 yılında yalnızca Paris’te dağıtılacak şekilde tekrar hayata geçirildi. Rehberin bu serisinde reklamlar kaldırıldı, yeni otel listeleri eklendi, restoranlar kategorilerine göre listelendi ve günümüzde de efsane hâline gelen “Michelin Guide” yani “Michelin Rehberi” doğmuş oldu.

Çok iyi başarılar elde eden bu rehber, yalnızca rehber olmakla da kalmadı. Michelin kardeşler, 1926 yılında bağımsız bir denetleme ekibi kurdu ve restoranları incelemesi için bu ekibi görevlendirdi. 1926 yılından itibaren denetlemelerden iyi puan alan kaliteli işletmeler, bu ekip tarafından Michelin yıldızlarıyla ödüllendirilmeye başladı. İlk aşamada tüm kaliteli restoranlar 1 yıldız ile ödüllendirildiler. Daha sonra üç aşamalı bir derecelendirme sistemi getirildi. Bu üç aşamalı sistemde restoranlar, hizmet verdikleri alanlar ve gösterdikleri performans üzerine bir puanlama sistemine tabii tutuldu.

Dünyaca ünlü şeflerin her birinin ayrı ayrı hayallerini süsleyen bu Michelin Yıldızları’nın derecelerine ve anlamlarına bir göz atalım.

•             1 Michelin Yıldızı: “Alanında çok iyi bir restoran”

•             2 Michelin Yıldızı: “Öyle mükemmel bir yemek ki kesinlikle rotanızı değiştirmenize değecek”

•             3 Michelin Yıldızı: “Fevkalade bir mutfak, özel bir yolculuğa değer”

Michelin Yıldızı Alma Kriterleri Nelerdir?

1936 yılından beri uygulanan kriterlerin başlıcaları şunlardır:

•             Yemekte kullanılan malzemenin kalitesi

•             Hazırlama ve pişirme tekniği

•             Sunumdaki yaratıcılık

•             Yemek fiyatının karşılığını vermesi

•             Tüm bu kriterlerin istikrarlı bir şekilde uygulanması

Bunların yanı sıra mekânın atmosferi ve konseptinin menü ile uyumlu olması, sunulan hizmetin kalitesi, hijyen koşulları, restoran şefinin kendi restoranını işletiyor olması da diğer önemli kriterlerden birkaçıdır.

Bu yıldızlara sahip olmak ve koruyabilmek çoğu şef için büyük önem taşıyor. Üstelik aranan bu standartların tamamı 1936 yılından beri hiç değişmedi. Peki Michelin Yıldızı kimlere veriliyor?

1 Michelin Yıldızı, çok iyi malzemelerin kullanıldığı, yüksek standartta yemeklerin pişirildiği ve sunulduğu restoranlara veriliyor. Buradaki bir diğer önemli etken de bu durumun istikrarlı olmasıdır.

2 Michelin Yıldızı, restoran şefinin, karakterini ve yeteneğini yemeklere yansıtabildiği durumlarda takdim ediliyor.

3 Michelin Yıldızı, kariyerinin zirvesinde olan ve yemek pişirme yöntemi bir sanata dönüşen şeflerin yönettiği restoranlara takdim ediliyor.

Dünyada Michelin Yıldızı’na Sahip Kaç Restoran Var?

Dünyada 480 restoran, Michelin Yıldızı’na sahip. Bunların 349’unda 1 Michelin Yıldızı var. 81 restoranda 2 Michelin Yıldızı, 50 restoranda ise 3 Michelin Yıldızı bulunuyor. Avrupa’nın gastronomi merkezlerinden biri olan Londra’da bile şu an 3 Michelin Yıldızı’na sahip yalnızca 3 tane restoran bulunuyor.

Türkiye’nin Michelin Yıldızı’na Sahip Restoranları

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Michelin Rehberi Ödül Töreni etkinliği göz alıcı bir şekilde gerçekleşti. Etkinlikte, Türkiye’nin Michelin Yıldızlı 5 restoranı belirlendi. 1 Michelin Yıldızı dalında 4 restoran ödül sahibi olurken 2 Michelin Yıldızı ödülünü 1 restoran kucakladı. Ayrıca 1 restoran da “sürdürülebilir gastronomi” anlamını taşıyan Michelin Green Star (Michelin Yeşil Yıldız) ödülü kazandı.

Gelin ödül sahiplerini tanıyalım.

Turk – Şef Fatih Tutak, 2 Michelin Yıldızı

Turk – Fatih Tutak, 2 Michelin Yıldızı

Anadolu mutfağı lezzetlerimizi kendi özgün teknikleriyle harmanlayan Şef Fatih Tutak’ın restoranı,  İstanbul Avrupa Yakası’nın Şişli semtinde bulunuyor. Şef Fatih Tutak, Michelin Yıldızı’nın en güçlü adaylarından biri olarak ilk sıralarda yerini almıştı. Hazırlanan her yemeğin bir karakterinin olmasını prensip edinen bu fine-dining restoran, Anadolu mutfağının geleneksel lezzetlerini köklere inerek hazırlayıp misafirlerine sunuyor. 2 Michelin Yıldızı ödülüne layık görülen bu restoranda her tabak âdeta bir sanat eseri.

Adres: Cumhuriyet Hacıahmet Silahşör Cad., Yeniyol Sk., No:2, 34440 Şişli/İstanbul

Mikla – Şef Mehmet Gürs, 1 Michelin Yıldızı

Mikla, 1 Michelin Yıldızı

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan ve Beyoğlu’nun en beğenilen restoranları arasında parmakla gösterilen Mikla, Türk ve İskandinav lezzetlerini bir dengede buluşturarak sunuyor. Kendine özgü bir lezzet oluşturan Mikla, alanında bir öncü olmuştur. Mikla, Viking dilinde İstanbul anlamına gelmektedir ve mekânın muhteşem bir İstanbul manzarası bulunmaktadır.

1 Michelin Yıldızı kazanan restoranda yenilen her yemeğin büyüleyici bir tadı var. Siz de birbirine ahenkle karışan lezzetleri tatmak isterseniz Mikla’yı ziyaret etmelisiniz.

Adres: Asmalımescit The Marmara Pera, Meşrutiyet Caddesi, No:15, 34430, Beyoğlu/İstanbul

Nicole – Şef Serkan Aksoy, 1 Michelin Yıldızı

Nicole, 1 Michelin Yıldızı

1 Michelin Yıldızı ödülü alan Nicole, 1900’lü yıllarda Fransisken rahibelerinin yaşadığı Hemşire Kız Kardeşler Apartmanı’nın en üst katında bulunuyor. Mekânın ismi de binanın eski sahiplerinden biri olan rahibe Agnés Marthe Nicole’den gelmektedir. Geleneksel Türk mutfağı lezzetlerini farklı tatlarla birleştirerek daha modern lezzetler yakalayan Nicole, misafirlerine tadı damağında kalacak bir gastronomi deneyimi sunuyor. Unutulmaz lezzetlere şahit olmak isteyenler için adresi bırakıyoruz.

Adres: Firuzağa Mah. Boğazkesen Cad., Tomtom Kaptan Sk., No:18, 34425, Beyoğlu/İstanbul

Araka – Şef Zeynep Pınar Taşdemir, 1 Michelin Yıldızı

Araka, 1 Michelin Yıldızı

Yeniköy’de denize inen bir sokakta bulunan Araka, Şef Zeynep Pınar Taşdemir tarafından kuruldu. Yemek içeriklerinde şifalı otlar ve mevsim yeşilliklerine yer veren Araka, kendine özgü mutfağı ile dikkat çekiyor.

Canı hem lezzetli hem de enfes sunuma sahip yemyeşil bir tabak çekenler için kesinlikle doğru bir adres. 1 Michelin Yıldızı ödülüne layık görülen Araka’da her şey taze.

Adres: Kapalı Bakkal Sokak, No: 8, 34464, Sarıyer/İSTANBUL

Neolokal – Şef Maksut Aşkar, 1 Michelin Yıldızı ve Michelin Yeşil Yıldızı

Neolokal, 1 Michelin Yıldızı ve Michelin Yeşil Yıldızı

Salt Galata’da bulunan Neolokal, Türk yemeklerine modern ve minimal bir yorum kattığı lezzetlerini misafirlerine sunuyor. Bu eşsiz lezzetleri sayesinde restorana 1 Michelin Yıldızı kazandıran Şef Maksut Aşkar, sürdürülebilir bir gastronomi anlayışına sahip restoranlara verilen Michelin Yeşil Yıldızı ödülünün de sahibi oldu. Peki nedir bu sürdürülebilir gastronomi? Sürdürülebilir gastronomi; yiyeceklerin çevresel duyarlılıkta üretilmesini, hazırlanmasını ve tüketilmesini destekler ve bu sayede toplumun sağlığını, sosyal ve kültürel kalitesini geliştirir. Hem misafirlerine hem de meslektaşlarına rol model ve ilham kaynağı olan Şef Maksut Aşkar’ın yarattığı lezzetleri mutlaka denemenizi öneririz.

Adres: Arap Cami Mahallesi, Bankalar Caddesi, No:11/1, Beyoğlu/İSTANBUL

Michelin Yıldızlı Restoranlara Nasıl Gidebilirsin?

İstanbul’da yer alan Michelin Yıldızı’na sahip restoranlara, konforlu bir ulaşım ile gitmek isteyenler RentiCar’ın araç kiralama hizmetini tercih ediyor. RentiCar’da her bütçeye ve her ihtiyaca uygun araç seçeneği bulunuyor. Pratik bir arayüze sahip RentiCar ile araç kiralamak çok kolay. RentiCar’da ister günlük ister uzun süreli araç kiralayabilirsiniz. Siz de araç kiralayacaksanız web sitesi üzerinden bütçenize uygun ve en konforlu aracı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler