19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Aracınızı Kış Şartlarına Hazırlayın

Otomotiv DünyasıAracınızı Kış Şartlarına Hazırlayın
Okuma Süresi: 3 dakika

Kış mevsimi, ister şehirde isterse uzun yolda ya da kırsalda, her zemin şartında muhakkak araçların özel bir hazırlık gerektirdiği bir mevsim. Dönemlik bakımlara ek olarak mutlaka kış öncesi tüm kontrollerin yapıldığından emin olmanız, güvenli ve sorunsuz bir sürüş için olmazsa olmaz.

Yol şartlarının daha sert ve en önemlisi tahmin edilemez olduğu kış aylarında, trafikte yaşanabilecek birçok olumsuzluğun önüne geçmenin en önemli koşuluysa hem aracın bakımı hem de sürücünün dikkati, deneyimi ve tecrübesidir.

Önce kış lastikleri

Önce kış lastikleri

Kış aylarında alınması gereken ilk önlem nedir diye sorulduğunda akla gelen ilk önlem: Kış lastikleri. Yalnızca bir önlem değil, aynı zamanda yasal bir yükümlülük olan kış lastiklerininAralık – Nisan ayları arasında kullanılması güvenli bir sürüş için oldukça önemli. Zorlu hava şartlarında yol tutuşu, dolayısıyla sürüş güvenliğini artıran kış lastiği, kış ayları öncesinde alınması gereken en mühim önlemlerin başında geliyor.

Antifriz

Anti Friz

Radyatör sisteminde bulunan suyun donmaması için kullanılan antifriz, hava sıcaklığının eksi derecelere düştüğü kış aylarında yaşanabilecek motor arızalarının önüne geçmeye yarayan önemli bir tedbirdir. Yine donmaya karşı silecek suyu için özel sıvılar kullanarak kış aylarında aracınızı güvenle ve sağlıkla kullanabilirsiniz.

V kayışını kontrol ettiniz mi?

V kayışı

V kayışı aracınızın birçok güç noktasında etkili olan bir kayıştır. Klima, motor harareti, direksiyonun iyi bir şekilde çalışmasını sağlayacak gücü düzenlemektedir. Yaz aylarında V kayışınız gevşemişsearacınızın aksamında ciddi sorunlar yaşama olasılığınız vardır. Bunun için V kayışını kontrol ettirmeden kış aylarında yolculuk yapmamanızı öneririz.

Rezistansı kontrol ettirin

Rezistans

Kışın en rahatsız edici sorunlarından biri de buğulanma ve camlarda buzlanmadır. Bunun önüne geçmek için rezistansınızı kontrol ettirmeyi unutmayın. Hem kendinizin hem de diğer sürücülerin emniyetini sağlamış olun.

Farlarınızı kontrol edin

Farlar

Kış aylarında havanın erken kararması ve yağış ile azalan mesafe nedeniyle araç farlarının önemi kış mevsiminde daha artmaktadır. Bunun için farlarınızın ayarını yaptırıp stoplambalarınızı ve sinyallerinizi de kontrol ettirmelisiniz.

Ekstra neler olmalı?

Kış şartları

Kış şartlarının tahmin edilemez olduğunu söylemiştik. Olası araç arızalanmalarına karşın bagajınızda: İlk yardım çantası, powerbank, ışıldak ve reflektör, marş kablosu, çekme halatı, zincir, battaniye, el feneri, kar fırçası ve kazıyıcı, eldiven, küçük kürek ve su bulunmalıdır.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler