20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Volvo Artık Vegan Oluyor!

Otomotiv DünyasıVolvo Artık Vegan Oluyor!
Okuma Süresi: 2 dakika

Vegan kültür hayatımızın her alanında kendine yer bulmaya ve bu konudaki farkındalık günden güne artmaya devam ediyor. İsveç’in dünyaca ünlü otomotiv markası Volvo, elektrikli araç üretimiyle birlikte araçlarında hayvansal malzeme kullanılmayacağını duyurarak, vegan farkındalık konusunda ses getirecek bir adım attı. Son yıllarda önemi daha da artan enerji tasarrufu, karbon salınımı ve sürdürülebilirlik gibi konularda Volvo’nun aldığı bu sorumluluk, gözleri rakip markalara çevirdi.

Daha “yeşil” bir ulaşım

Daha “yeşil” bir ulaşım

Firmanın tasarım başkanı Robin Page, konuyla ilgili, “Yeni nesil müşterilerimiz var.Satın aldıkları ürünlerle çok daha detaylı şekilde ilgileniyorlar ve bu ürünlerin ardında “etik” bir hikaye olmasını istiyorlar. Malzemelerin nereden geldiğini bilmek, anlamak istiyorlar.” ifadelerini kullandı. Keten ve mantar konusuna da değinip sözlerine devam eden RobinPage, “Keten ve mantar, deriyi seven ancak derinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin farkında olanlar için bu özellikleri yakalamanın iyi ve modern bir yolu ve gelecek için en doğru malzeme” şeklinde devam etti.

Volvo Cars, global alanda bir başka sorun hâline gelen karbon ayak izini düşürmek maksadıyla geri dönüşümden kazanılmış polyesterin kullanılmasını hedefliyor. İsveç topraklarında yetiştirilen ve toprağı yineleyen keten bitkisinden sağlanan ketenleri kullanmak da otomobil üreticisinin bir başka hedefi.Firma,aynı zamanda ketenden kapı panellerinin üretiminde de yararlanılacağını belirtiliyor.

Volvo Cars, 2025 yılına kadar otomobillerindeki geri dönüştürülmüş malzemenin ve bio tabanlı içeriğin oranını %25 olarak hedefledi. İklim sorununa ciddiyetle yaklaşan firma, tedarikçi şirketlerinin de dahil olacağı bir vizyonla gelecekte %100 yenilenebilir enerji kullanımını hedeflediğini açıkladı.

Sürdürülebilirlik için…

Sürdürülebilirlik için

Volvo Cars Küresel Sürdürülebilirlik Direktörü Stuart Templar, “İlerici bir otomobil üreticisi olmak, sadece CO2 emisyonlarını değil, sürdürülebilirliğin tüm alanlarını ele almamız gerektiği anlamına geliyor. Sorumlu tedarik, hayvan refahına saygı da dahil olmak üzere bu işin önemli bir parçası. Elektrikli otomobillerimizde deri kullanmamak bu sorunu çözmek için çok iyi bir adım.” diyerek sürdürülebilirliğin önemine vurgu yapıyor.

Dünya genelindeki “ormansızlaşma” problemi, endüstriyel hayvancılığın çevreye verdiği zararlar, Volvo Cars’ın iç mekânda deri kullanımından vazgeçmesinin ana nedeni olarak öne çıkıyor. Küresel sera gazı emisyonlarının %14’ünün endüstriyel hayvancılık kaynaklı olduğu tahmin ediliyor. Bu bilgiden hareketle Volvo’da iç mekânda deri kullanımının bırakılmasından hemen sonra yüksek kalitede sürdürülebilirlik için biyolojik bazlı kaynaklar kullanılması hedefleniyor. Volvo Cars’ın bu atılımının sektörün diğer paydaşları tarafından benimsenmesi bekleniyor.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler