18.3 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Araba Sevdası – En Dikkat Çeken SUV Modelleri

Otomotiv DünyasıAraba Sevdası - En Dikkat Çeken SUV Modelleri
Okuma Süresi: 2 dakika

En Dikkat Çeken SUV Modelleri / Temmuz

Günümüz SUV modellerinin birçoğu, aile kullanımına uygun, geniş bagajlı ve yerden yüksek otomobiller olarak görüyor. Ancak küresel otomobil satışlarının hatırı sayılır bir kısmını oluşturan bu araçların agresif ve sıra dışı versiyonlarına da rastlamak mümkün. Konfor, hacim ve hızı bir araya getiren bu araçlar birçok sürücünün hayallerini süslüyor.

Sizler için ayın en dikkat çeken SUV modelleri köşemizde bu ay bir Alman, iki USA canavarını inceliyoruz.

Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid

Alman spor otomobil üreticisinin ilk tanıtımında oldukça tepki çektiği ancak ardından yüksek satış adetleri yakalayan SUV modeli Cayenne’in en güçlü versiyonu Turbo S E-Hybrid, kaputunun altındaki 4.0 litrelik çift turbo şarjlı V8 motoru elektrikli bir güç ünitesiyle birleştiriyor. Bu birleşimden 680 bg güç alan araç, sahip olduğu performansla birçok sürücünün hayallerini süslüyor. 

Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid
Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid

Dodge Durango SRT Hellcat

ABD pazarının hacimli motor ve büyük boyutlu otomobil talebinin en çılgın cevaplarından biri olan Dodge Durango SRT Hellcat, 6.2 litre hacmindeki V8 benzinli güç ünitesinden tam 720 beygir güç alıyor. Araca özel olarak geliştirilmiş süspansiyon sistemine sahip olan güçlü SUV, standart modelden daha büyük frenlerle satın alınabiliyor. Bir coupe, sedan ya da hatchback gibi bir pist performansı sunmayı hedefleyen Durango SRT Hellcat, 0-100 km/s hızlanmasını 3.5 saniyede tamamlayabiliyor. Otomobilin 3955 kilogramlık ağırlığı göz önüne alındığında 3.5 saniye bazılarına oldukça etkileyici gelebilir.

2021 Dodge Durango SRT Hellcat
2021 Dodge Durango SRT Hellcat: Dodge//SRT Şimdiye Kadarki En Güçlü SUV’u Tanıtıyor – 2021 Durango SRT Hellcat 710 beygir gücü sağlıyor.

Tesla Model X Plaid

Otomotiv sektöründe elektrikli araç üretiminde önderlik yapan Tesla’nın SUV modeli Model X, her bütçe için farklı donanım paketleri sunuyor. Bu paketlerin performans anlamında en yukarıda olan seçeneği ise; Model X Plaid. Üç adet elektrik motorunun bulunduğu araç gaz pedalının altında 1035 beygirlik güç bulunduruyor. İçten yanmalı motorlarda ancak süper spor otomobillerin bazılarında görülebilen bu güç, Model X Plaid’i 0’dan 100 km/s’ye 2.5 saniyede ulaştırıyor. Aracın alametifarikası olan kanat şeklinde açılan kapılar ve 7 koltuklu oturma düzeni de Plaid’de standart.

Uzun yolda, yarış pistinde ya da hafif arazide rahatlıkla kullanılabilen bu güçlü SUV modelleri, sıra dışı görünmek isteyen sürücülerin ihtiyaçlarını karşılamak için üretiliyor. Buna karşılık satın alım aşamasında ise bazı modellerin fiyat etiketi çeşitli bütçeler için zorlayıcı olabiliyor.

Tesla Model X Plaid
Tesla Model X Plaid
Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler