28.5 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Araç Kiralamada Sıkça Sorulan Sorular

Otomotiv DünyasıAraç Kiralamada Sıkça Sorulan Sorular
Okuma Süresi: 2 dakika

Araç kiralamadan önce, bu yazıya mutlaka göz atın

Bazen konfor, bazen aciliyet, bazen gündelik ihtiyaçlar, bazense uzak mesafeye yapılan seyahatler için on binlerce insan her yıl, araç kiralama hizmetlerinden yararlanıyor. Uzun vadede sigorta, bakım, vergi, vb. Masraflardan kaçınmak için yıllık araç kiralama hizmetinden yararlanan insanların sayısı da hiç azımsanmayacak düzeyde. Ancak yine de ülkemizde araç kiralama alışkanlığı, yurt dışındaki örneklere kıyasla hâlâ çok düşük. Siz de eğer bu hizmetten daha önce hiç yararlanmamışsanız ya da hâlâ bu konuda öğrenmek isteyeceğiniz şeyler varsa, bu yazıda birçok sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Araç kiralamak için kaç senelik ehliyet gerekmektedir?

Araç kiralamak için minimum 21 yaş sınırı aranmaktadır. 21 yaşını doldurmuş kişilerin ise en az 1 senelik “B sınıfı” ehliyeti bulunmalıdır. Bazı araç kiralama şirketlerinde ise bu yaş sınırı 23 olurken, 2 senelik geçerli sürücü belgesi aranmaktadır.

Kiraladığım aracı nasıl teslim alabilirim?

arac kiralama_2

Kiraladığınız aracı iki farklı seçenekle teslim alabilirsiniz. Bunlardan biri kiralama yaptığınız şirketin ofisine giderek rezervasyon işlemini tamamlayıp ofisten teslim almak. (Rezervasyon bilgileriniz mail ya da mesaj yoluyla size iletilecektir) Ofise gidip teslim almak istemiyorsanız, “Adrese Teslim” seçeneğine tıklayıp ek ücret karşılığında aracı kapınıza getirmelerini isteyebilirsiniz.

Sözleşme yaparken neler gereklidir?

arac kiralama_3

Farklı firmalar için ek talepler olabileceğini belirterek, temelde: Ehliyet, adınıza ait kredi kartı, telefon numaranız, adres bilgileriniz şirket tarafından kaydedilmesi gerekmektedir. Ödemesini yaptığınız ve/veya depozitosunu verdiğinize dair imzalı belgenin bir nüshasını araç kiralama şirketinden istemeyi unutmayın.

Araç kiralama ücretine neler dahil?

arac kiralama_4

Zorunlu trafik sigortası, araç hasar sigortası, araç hırsızlık sigortası, 24 saat yol yardımı ve %18 KDV araç kiralama ücretlerine dair olan hizmetler arasında yer almaktadır.

Kiralık aracı kimler kullanabilir?

Kiralık aracı yalnızca adına kayıtlı kişi ve ek sürücü olarak tanımlanmış kişiler kullanabilir. Bu sürücülerin dışında başka bir sürücü aracı kullandığı takdirde araç sigorta ve kaskosu iptal olmaktadır.

Kiraladığım aracın deposunu eksik bırakmam halinde ne olur?

Araç kiralama şirketlerinin yakıt politikasını mutlaka okuyunuz. Orada yazılan maddelere göre hareket etmelisiniz. Depoyu eğer dolu alıp boş ya da eksik iade ederseniz, eksik kalan yakıtı kredi kartınızdan araç kiralama şirketi tahsis etmektedir.

Ek sürücü için ekstra ücret gerekli midir?

Ek sürücü için ek ödeme yapmak zorundasınız. Ek sürücü için araç kiralama şirketinin ekstralar bölümünü ziyaret etmelisiniz.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler