20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Aydın’da Ne Yenir?

GastroAydın’da Ne Yenir?
Okuma Süresi: 3 dakika


Aydın Gastronomi Turu

 
“Efeler Diyarı” namıyla anılan, Ege’nin en güzel, en yeşil ve en verimli topraklarına ev sahipliği yapan Aydın; doğası kadar mutfağıyla da dikkat çeken eşsiz bir destinasyon. Birçok popüler Ege tatil destinasyonunun yolu üstünde ya da çok yakınında yer alan Aydın, doğrudan ziyaret etmeseniz bile bölgeye yolunuz düştüğünde mutlaka uğranması gereken şehirlerden biri. Bunun en önemli sebebiyse zengin ve çok çeşitli mutfağı.  

Geçmişi binlerce yıl eskiye uzanan, bugün hâlâ tüm güzelliklerini, kültürünü ve doğasını ilk günkü gibi muhafaza eden, ülkemizdeki en güzel antik kentlerden bazılarına ev sahipliği yapan Aydın’da, bölge mutfağının en seçkin örneklerini deneyimleyebileceğiniz bir gastronomi turu listesi hazırladık.  

Aydın’da Ne Yenir?

 
Şehir, özellikle zeytinyağlılar, kırmızı et ve Ege otları konusunda son derece zengin. Bu zenginliğin izlerini, bölgeye özgü yemeklerde de bolca görmek mümkün. Aydın dendiğinde akla ilk gelen lezzetler: 

  • Kırlı Kızartması 

Kaynak: gastromanya  

  • Tilkişen Kavurması 

Kaynak: Türk Aşçı Haberleri  

  • Isırganotu Böreği 

Kaynak: Chez Maman 

  • Zerde 

Kaynak: GZT 

  • Pelvize Tatlısı 

Kaynak: Shopsa  

  • Ayran Böreği 

Kaynak: Leziz Yemeklerim  

  • Çingene Pilavı 

Kaynak: Yaşam Penceresi 

  • Çine Köftesi 

Kaynak: Çiftçiden Eve 

  • Paşa Böreği 

Kaynak: Arda’nın Mutfağı 

  • Keşkek 

Kaynak: Mynet 

Aydın’da Nerede Ne Yenir?

 
Bölge, her biri yıllarını mutfağa ve bölge lezzetlerine adamış birbirinden ünlü ustalarla dolu. Hâliyle mekân tavsiyesinde bulunmak da oldukça güçleşiyor. Ancak bir önceliklendirme ya da değerleme yapmaksızın, şehri ziyaret ettiğinizde mutlaka uğramanız gereken gastronomi duraklarından bazılarını sizler için derledik. 

Değirmen Restoran

 
Bölgenin tüm tazeliğini bir arada deneyimleyebileceğiniz Değirmen Restoran, Aydın’da güne başlamak için ilk uğramanız gereken yer. Doğayla iç içe, tazecik, organik, bol yeşillikli bir kahvaltı için:  

Adres: Pamukören Mahallesi Mehmet Özalp Bulvarı No: 211 Pamukören, Aydın 

Baba Şakir Restoran

 
Ege’nin tandırıyla meşhur iki şehrinden biri olan Aydın’da, bu lezzetin en iyi adreslerinden biri Baba Şakir. Hem alkollü hem de alkolsüz içecek seçenekleri bulunan restoranda, özellikle kuzu tandır mutlaka denenmeli. 

Adres: Ata Mahallesi, Denizli Bulvarı 68/A, Merkez, Efeler/Aydın 

Yenipazarlı Kazım Usta

 
Bölgenin en meşhur lezzetlerinden olan pidenin herkes tarafından en çok tavsiye edilen adresi Yenipazarlı Kazım Usta. Hem pide hem de ızgara konusunda iddialı olan mekânı ilk
kez tercih ediyorsanız seçimi ustaya bırakıp lezzet şöleni yaşayabilirsiniz. 

Adres: Güzelhisar Mahallesi 39. Sokak No: 11/A Adnan Menderes Bulvarı, Merkez/Aydın 

Tarihi Sarıoğlu Lokantası

 
Yarım asrı aşkın süredir hizmet veren Tarihi Sarıoğlu Lokantası, şehrin ve bölgenin tüm gastronomik zenginliklerini bir arada bulabileceğiniz önemli bir durak.  

Adres: Ata Mahallesi, Denizli Bulvarı Yanyolu No: 58, Merkez, Aydın 

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler