20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Beyaz Köşk’te Hafta Sonu

KeşfetBeyaz Köşk’te Hafta Sonu
Okuma Süresi: 2 dakika

Emirgan Korusu, İstanbul’da yeşille iç içe olmak için tercih edilebilecek en güzel, en huzurlu, en iç açıcı yerlerden biri. Hele bir de bahar aylarıyla birlikte sizi karşılayacak olan renk cümbüşünü düşündüğümüzde, en güzel mevsiminde tadını çıkarmak için mutlaka bir hafta sonu planı yapıp uğramanız gereken yerlerin başında geldiğini söyleyebiliriz. Emirgan Korusu ziyaretinizdeyse sizi, hem korunun hem de tüm şehrin mimari anlamda en değerli eserlerinden biri olan Beyaz Köşk bekliyor olacak.

Beyaz Köşk Nerededir?


Emirgan korusu içinde yer alan üç köşkten biri olan Beyaz Köşk, Sarıyer’de yer alıyor. İstanbul Avrupa Yakası’nın en güzel manzaralarından bazılarına ev sahipliği yapan Sarıyer’in incisi Emirgan Korusu’nda, 19. yüzyılda inşa edilen Beyaz Köşk, devrinin en önemli mimari eserlerinden biri olma özelliği taşıyor.

 

Beyaz Köşk’ün Tarihi


Eski adı Feridun Bey Bahçeleri olan bölge, 17. yüzyılda devrin padişahı IV. Murat tarafından, Revan seferi sonrası esir alınan Emirgûne Tahmasb’a bağışlanmış. Bugün Emirgan isminin de Emirgûneoğlu Tahmasb’dan geldiği biliniyor. Beyaz Köşk, ilk olarak bu tarihte, sonradan Yusuf Paşa adını alan Emirgûne Tahmasb tarafından inşa ettirilmiş, ardındansa birçok kez farklı paşalar arasında el değiştirerek 19. yüzyıla kadar gelmiş.

Bugünkü hâliyle 19. yüzyılda yeniden inşa ettirilen köşk, 1930 yılında Satvet Lütfi Tozan tarafından satın alınmış, 1967 yılındaysa Türkiye Turing Otomobil Kurumu’na kiralanmıştır. Beyaz Köşk 1995 yılından bugüneyse Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor.

Hem mimarisi hem de dekorasyonuyla göz dolduran Beyaz Köşk, içindeki ince kalem işleri, ahşap sanatının en güzel örnekleri ve göz alıcı iç mimarisiyle, kendinizi bir saray hayatının içinde hissedeceğiniz kadar ihtişamlı. Emirgan Korusu’nda keyifli bir gezintinin ardından, bir şeyler yiyip içmek, biraz soluklanmak, bolca fotoğraf çekinmek ve bir fincan kahveyle yorgunluk atmak isterseniz Beyaz Köşk’ü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler