20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Hafta Sonu Kaçamağı: İnönü Yaylası

Gezi – SeyahatHafta Sonu Kaçamağı: İnönü Yaylası
Okuma Süresi: < 1 dakika

Bolca oksijen, göz alıcı bir manzara ve el değmemiş, tertemiz bir doğa aslında sandığımızdan çok daha yakınımızda! Şehrin hengâmesinden uzaklaşıp tam anlamıyla “soluklanmak” isteyenler için tek vasıtalık, en fazla birkaç saatlik mesafedeki saklı cennetleri sıralamaya devam ediyoruz. Bu sefer rotamızı, Kocaeli’nin saklı cenneti, yeşillikler arasında huzur dolu bir vaha olan İnönü Yaylası’na çeviriyoruz.

İnönü Yaylası Nerededir?


İnönü Yaylası, Kocaeli’nin Başiskele mevkiinde yer alıyor. 1050 metre yükseklikte yer alan yayla, İzmit Körfezi’nin güney kıyısında, Yuvacık Barajı yolu üzerinde. İstanbul’a yalnızca 2 saat mesafedeki bu eşsiz doğal güzellik, aynı zamanda kamp tutkunlarının da ilgi odağı.

Özellikle yağışlı havaların bol olduğu kış aylarında ulaşımı biraz zor olan İnönü Yaylası, bu yönüyle off-road tutkunlarının da uğrak mekânlarından biri olma özelliği taşıyor. Kısa ama bir parça zorlu bir yolu aşıp yaylaya vardığınızdaysa çektiğiniz zorluğa sonuna kadar değdiğini düşündürecek bir güzellik sizi bekliyor.

İnönü Yaylası’nda Neler Yapılır?


Civarda yer alan Ercova, Kayaüstü gibi yaylalar, Serindere Kanyonu, Yuvacık Barajı ve sayfiye alanları, bölgeyi ziyaret etmişken görülmesi gereken güzellikler arasında. İnönü Yaylası’nda yapılabileceklerse çok çeşitli olmamakla birlikte, çok keyifli. Çam ormanları arasında yürüyüş yapabilir, kamp kurabilir, ailenizle piknik yapabilir, bölgede yeni yeni şekillenen trekking parkurlarında, doğayla iç içe bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Gitmişken:

  • Yuvacık Barajı’nı ziyaret edebilirsiniz.
  • Asgana Taş Ev’e uğrayabilir, keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz.
  • Bölgenin tarihî güzelliği Yuvacık taş köprüsünü ziyaret edebilirsiniz.
  • Bölge’de yer alan Karaaslan Camping’de, ağaç evler ve bungalovlarda konaklayabilirsiniz.
  • İzmit Fuarı’nı ziyaret edebilir, Körfez Yıldızı’na binerek bölgenin en büyük dönme dolabının zirvesinden, eşsiz bir İzmit Körfezi manzarası izleyebilirsiniz.
  • Kocaeli’nin “Kumkapısı” sahildeki tekne-restoranları ziyaret edebilir, taze balık ve keyifli müzik eşliğinde güzel bir akşam geçirebilirsiniz.
  • Gayret Gemi Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

    Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!
Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler