18.3 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Burning Man Festivalini Merak Edenlere

Hobi – LifestyleBurning Man Festivalini Merak Edenlere
Okuma Süresi: 2 dakika


İşte karşınızda Burning Man Festivali, merak ettiğiniz birçok bilgiyi burada bulacaksınız! Merak edenler için dünyanın en sıra dışı festivalinden bahsetmeye başlayalım.

Nevada’nın Black Rock Çölü’nde gerçekleşen Burning Man Festivali, her sene dünyanın neredeyse her yerinden gelen insanların katılımı ile oldukça ses getirir. İlginç taraflarından biri; gidenlerin çoğunun müzik festivali olarak katılım sağladığı bu organizasyona, organizatörleri “toplum ve sanat deneyi” olarak yaklaşıyor. Etkinliğin ismi, her sene sembolik olarak ateşe verilen büyük bir ahşap adam figüründen gelir. Festivalin başlangıcı 1986’da Larry Harvey ve Jerry James’in, San Francisco’da arkadaş gruplarıyla birlikte 3 metrelik tahta bir adamı yakmaları ile başlamıştır. Bu tahta adam süreç içinde 12 metrelik boyutlarda yapılmaya başlanmıştır.  Tüm bunların yapılma amacı ve asıl yaşatmak istediği ruh hâli ise insanın kendini ifade etmedeki köklü değişimi içindir. Bu sözü edilen değişim, her insanın içinde barındırdığı gücün açığa çıkıp kendilerine dayatılan tüm kuralları ekarte ettikten sonra kendilerinde var olan özellikleri ortaya koydukları bir platform yaratma arzusudur. Organizasyonu yapanlar bu ortamda olan her bireyin kısıtlama veya ayrımcılık hissetmeden istediğini yapabilmelerini sağlamaya odaklıdır.

Festival Nerede?

Nevada’nın Black Rock Çölü’nde yılda bir kez düzenlenir. Toplanan on binlerce insan ve topluluk, özgürce kendini ifade edebilmek adına geçici bir metropol olan Black Rock City’i hayata geçirmenin uğraşını verir.

Festival Tarihleri Nedir?

Bir hafta sürecek olan bu sıra dışı festival 28 Ağustos Pazartesi başlayacak, 5 Eylül Pazar günü sona erecek. Her yıl farklı bir teması olan etkinliğin bu yılki teması ise “Rüyaların Dönüştürücü Gücü”.

Burning Man Festivali Bilet Fiyatları Nedir?

Bu yıl ana satış biletleri 575 dolar ve araç geçişleri 140 dolar olarak belirlendi. Festivale katılabilmek için önceden rezervasyon yaptırmak ve bilet almak zorunludur.

Festival Kuralları Nelerdir?

Burning Man’in bir parçası olabilmek için herhangi bir kıstas bulunmamaktadır. Festival bölgesinde kesinlikle para kullanılmaz, bir şey satılmaz. Eksikleri veya ihtiyaçları olanlar, arkadaşları yahut diğer katılımcılardan talep edebilir.

Festival planı yapanlar için yanlarına almalarında fayda olacak ihtiyaçlara bakalım:

Mutlaka su taşınmalıdır, kum fırtınalarından korunmak için kar gözlüğü, sıcak olmasına rağmen Nevada’nın akşam soğuyan havası için mont gibi kalın giyecekler, bisiklet, kolay hazırlanabilecek atıştırmalıklar ve eğer sessizlikte uyumayı sevenlerdenseniz bir kulak tıkacına ihtiyacınız olabilir. Siz de ruhunuza iyi gelecek bir festivale mutlaka katılın.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler