23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Kuzey Ege’nin Büyüleyen Tarafı: Ayvalık Plajları

Gezi – SeyahatKuzey Ege’nin Büyüleyen Tarafı: Ayvalık Plajları
Okuma Süresi: 2 dakika


Ayvalık masmavi denizleri, tarihî önemi, tertemiz plajları ve huzurlu atmosferi ile her zaman Türkiye’nin ilgi çeken tatil noktalarından biri olmuştur. Özellikle yaz tatilinde sakin bir yer isteyenlerin tercihi olan mavi bayraklı Ayvalık plajları güzelliği ile âdeta büyülüyor. Peki bu plajlar hangileri? Hemen bir göz atalım.

Sarımsaklı Plajı

Küçükköy Belediyesi’ne bağlı olan Sarımsaklı Plajı, Ayvalık’ın en popüler plajlarından biridir. 7 km uzunluğunda ve 100 metreye yakın ene sahiptir. Hafif rüzgârı ve serin suları ile yazın kavurucu sıcağında çokça tercih edilen bir plajdır. Plajda 6 resmî kamp alanı ve birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Ayvalık merkezine 8 km uzaklıkta olan Sarımsaklı Plajı, Balıkesir merkeze ise 130 km uzaklıktadır. Giriş ücreti yoktur lakin 25 TL ücret karşılığında şemsiye kiralanabilir.

Altınova Sahili

Altınova Sahili genel olarak sakin bir yerdir. Temiz ve berrak denizinde dalış, sörf, yelkenli ve kano gibi birçok su sporu yapılabilmektedir. İncecik kumlardan oluşan kumsalı adeta parlayarak göz almaktadır. Balıkesir merkeze 150 km uzaklıkta, Ayvalık merkeze ise 13 km uzaklıktadır. Altınova sahiline girişler ücretsizdir ve eğer bu sahile giderseniz apaçık manzaradan gün batımını izlemenizi tavsiye ederiz.

İğdeli Plajı

İğdeli Plajı, Armutçuk bölgesinde yer almaktadır. Ayvalık merkeze 3 km mesafede olan bu plaja yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Temiz ve incecik kumlardan oluşan kumsal ve sıcacık denizi ile yakın yerleri tercih edenlerin uğrak noktasıdır. Denizin girişi kayalıdır fakat sonrası değildir.

Badavut Plajı

Sarımsaklı bölgesinin batısında yer alan bu plaj, Badavut Koyu olarak da bilinir. Kalabalıktan uzak, sakin bir yerdir. Plajı yaklaşık 2 km uzunluğundadır ve konaklama yapmak isteyenler için çevresinde oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Ayvalık merkeze 10 km uzaklıktadır. Mavi bayraklı deniziyle genel olarak ilgi çeken bir sahildir.

Ortunç Koyu

Alibey Adası’nda bulunan Ortunç Koyu tertemiz deniziyle çokça tercih edilen sahillerden biridir. Cunda merkeze yakındır ve Ayvalık merkeze de 12 km uzaklıktadır. Suyu soğuk olan denizi aniden derinleşmektedir ve bu koya çokça tekne uğramaktadır. Bu sebeple en sakin zamanları saat 17:00’den sonradır.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler