20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Çadır Köşkü’nde keyifli bir hafta sonu

KeşfetÇadır Köşkü’nde keyifli bir hafta sonu
Okuma Süresi: 2 dakika

Denizden esen efil efil rüzgâr yüzünüzde, ağır adımlarla süzüldüğünüz bir Barbaros Bulvarı yürüyüşünü taçlandıracağınız en güzel konum olan Yıldız Parkı’nda yer alan saklı bir cennet: Çadır Köşkü. Birçok kişinin ziyaret edebileceğini bile bilmediği ancak uzun zamandır hem ziyarete hem de hizmete açık olan Çadır Köşkü, şehrin en seçkin ve en gözde işletmelerinden biri. “Saraylara layık” bir hafta sonu için sizleri Çadır Köşkü’nü ziyaret etmek üzere yola çıkmaya davet ediyoruz.

Çadır Köşkü Nerededir?

Çadır Köşkü, Beşiktaş ilçe sınırları içinde, Yıldız Parkı’nda yer alıyor. 1871 yılında Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilen Çadır Köşkü, Neo-Klasik ve Neo-İslam mimari tarzının eşsiz bir örneği olarak İstanbul’un en önemli tarihî değerlerinden aynı zamanda.
İstanbul’da birçok önemli eserde imzası bulunan saray mimarları Balyan Kardeşler’in eseri olan Çadır Köşkü, yeşillikler içinde saklı bir cennet.

çadır köşkü

Çadır Köşkü Hakkında

Bugün bir saray kadar değer gören Çadır Köşkü, aslında Yıldız Sarayı kompleksinin parçası olarak “dekor” amaçlı inşa edilen ve saray çalışanlarının gündelik rutin işler için kullanılan “önemsiz” bir binadır.

Kırmızı-beyaz renkleriyle göz alan bina, eşsiz bir Boğaziçi manzarasına sahiptir.
Çadır Köşkü, 1940 yıllarına kadar kapalı kalmış ve Büyükşehir Belediyesi’ne devredilene kadar yeşillikler içinde bir harabe olarak kaderine terk edilmiştir. Kısa bir süre Tanzimat Müzesi olarak hizmet veren yapı, daha sonra Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na devredilmiş, 1995 yılındaysa bugünkü hâlini almıştır.

Çadır Köşkü’nde neler yapılabilir?

  • Zengin bir menü eşliğinde keyifli bir kahvaltı
  • Saray, park ve deniz manzarasının keyfini birer fincan çay ya da kahve ile çıkarma
  • Yeşillikler arasında keyifli yürüyüşler
  • Ardından denize doğru, Barbaros Bulvarı’ndan Kız Kulesi manzarası eşliğinde inerek Ortaköy’e dönüş
  • Ortaköy’de ikonik köprü ve cami kadrajlı fotoğraf çekimi
  • Ortaköy’ün meşhur kumpiri
  • Bebek sahiline doğru yürüyüş

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler