19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Düğün Turizmi Hakkında Her Şey

Hobi – LifestyleDüğün Turizmi Hakkında Her Şey
Okuma Süresi: 2 dakika

Düğün; çiftlerin ölümsüzleştirmek istediği ve ilerleyen yıllarda muhteşem anılarla hatırlayacakları en önemli anlardan biridir. Çiftlerin en büyük hayallerinden biri ise diledikleri gibi gerçekleşmiş bir düğündür. Bu nedenle düğün organizasyonuna önem veren çiftler düğün sektörünün de gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Farklılık arayışına giren çiftler farklı tarihî ve turistik mekânlar araştırmaktadır. Bu noktada ise alternatif bir turizm çeşidi olarak düğün turizmi ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda düğün turizmi nedir, düğün turizminin tercih edilme sebepleri nelerdir, Türkiye’nin düğün turizmi potansiyeli nedir gibi sorulara cevap bulabilirsin.

Düğün Turizmi Nedir?

Düğün turizmi, evlenecek kişilerin ikamet ettikleri şehir veya ülke dışında düğün etkinliğini gerçekleştirmesine verilen addır. En basit hâliyle düğün turizmi, evlenmek veya düğünü kutlamak için bir seyahate çıkmaktır. Örneğin, düğününüz için yurt içinde veya yurt dışında bir gezi yapmayı seçerseniz düğün turizmine katılıyorsunuz demektir. Lüks turizm kapsamına giren bu turizm çeşidi, birçok ülkenin ekonomik olarak kalkınmasında önemli rol oynamaktadır. “Destinasyon düğünleri” kavramı ile ifade edilen bu etkinlik, son dönemlerde birçok ülkede yeni bir turizm trendi olarak değerlendiriliyor. Dünya genelinde en popüler düğün destinasyonları olarak Hawaii, İtalya, Karayipler, Kıbrıs, Maldivler, Mauritius, Meksika ve Sri Lanka öne çıkıyor. Düğün turizmi genellikle gelir seviyesi yüksek, farklı ve lüks bir düğün arayışında olan kişiler tarafından tercih edilen bir turizm çeşididir.

Düğün turizmine katılan turistlerin çoğunluğunun ülkeleri şu şekildedir:

  • Amerika Birleşik Devletleri (ABD)
  • Almanya
  • Fransa
  • İngiltere
  • İtalya
  • İskandinavya

Düğün Turizminin Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

Düğün turizmini tercih eden kişilerin bu kararlarını etkileyen birçok sebep bulunmaktadır. Düğün turizminin tercih edilmesindeki en önemli etkenler arasında sosyal medya, televizyon ve internet gösterilebilir. Çünkü sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar, düğün destinasyonları hakkında insanların fikir sahibi olmasında önemli rol oynamaktadır.

Ayrıca çiftlerin kendi şehirleri ya da ülkeleri dışında doğal ve romantik bir konsept içinde bir düğün gerçekleştirme arzusu da bu sebepler arasındadır. Farklı iklim koşullarında düğününü gerçekleştirmek isteyenler de düğün turizmini tercih etmektedir. Örneğin soğuk havanın hâkim olduğu yerler yerine güneşli bir havada ve deniz kenarında bir düğün tercih edilebiliyor. Ya da geleneksel düğünler yerine daha farklı mekânlarda farklı konseptlerde düğün yapmak isteyenler tarafından da tercih edilebiliyor.

Türkiye’nin Düğün Turizmi Potansiyeli Nedir?

Tarihî ve turistik mekânlarıyla bilinen Türkiye’nin, düğün turizmi potansiyeli oldukça yüksektir. Ayrıca uygun fiyat ve kaliteli hizmet nedeniyle Türkiye, düğün etkinliklerinde tercih edilen bir destinasyon konumunda. İstanbul, Antalya, Kaş, Bodrum, Fethiye, Didim, Kuşadası, Kapadokya ve Çeşme gibi bölgeler düğün turizminde ön plana çıkmaktadır. Bu bölgelerin özellikle yüksek gelire sahip olan turistler tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz. Düğün turizmi, Türkiye’nin turizm gelirleri açısından önemli bir gelir oluşturmaktadır. Ayrıca turizm sektörünün yanında diğer ilgili sektörlere de ekonomik olarak katkı sağlamaktadır.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler