23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Datça’nın Saklı Koyları

Gezi – SeyahatDatça’nın Saklı Koyları
Okuma Süresi: 2 dakika


Datça; gidip göreni kendine bağımlı hâle getiren, görmeyenin ise hep aklında ‘mutlaka ben de görmeliyim’ cümlesini kurdurtan bir belde. Ünlü bir düşünür yarımada için “Tanrı, çok sevdiği kulunun uzun ömürlü olmasını isterse Datça’ya gönderir” tanımlamasını yapmıştır. Eski zamanlarda cüzzamlı Hristiyan insanlar gemiyle bu yarımadaya getirilip bırakılmış. Ancak daha sonra tekrar gelindiğinde bu insanların yaşamlarına devam ettiği görülmüş. Bu sebepten olsa gerek, Datça insanlara şifayı çağrıştırır.

Eski Datça ise taş evlerin bulunduğu, oldukça şirin kafelerin olduğu eski bir yerleşim bölgesi.

Peki ya Datça’nın koylarına ne demeli!

Birlikte biraz da koylarına bakalım o hâlde. Bozulmamış doğası, dingin yaşamı, masmavi kıyıları ve muhteşem koyları ile Datça insanı büyüler. Ege Denizi ile Akdeniz’in buluştuğu noktada, 52 koyu bulunan yarımadada yüzmeye doyamayacaksınız.

1. Balıkaşıran Koyu

Denizi tertemiz ve dingin bir koy. Bu koyun hitap ettiği kesim çoğunlukla çadır ve karavan kampçıları oluyor, onların favorisi olan bir kamp alanı. Sessiz, sakin ve bakir bir koy oluşu ile öne çıkıyor. Önemli bir ayrıntı ise etrafta hiçbir işletme yok. Bu sebeple tüm ihtiyaçlarınızı önceden belirlemeniz ve temin etmeniz gerekiyor. Koyda wc, duş gibi olanakların da bulunmadığını bilmekte fayda var.

2. Akvaryum Koyu


Ve tabii herkesin kulağına mutlaka çalınmış Akvaryum Koyu. Kargı Koyu’nu geçtikten sonra deniz yolu ile ulaşacağınız bu koyu, tekne turu ile geziye çıkarsanız da mutlaka göreceksiniz. Kargı tepesinden patika yoldan yürüyerek de ulaşabilirsiniz lakin bu yöntem çok zorlayıcı olabiliyor.

3.Aktur Kovanlık Koyu (Küçük Koy)

Datça merkeze doğru yol aldığınızda Datça’nın en uzun sahil şeridine karşılık gelen Kovanlık Tabiat Parkı’na gelmiş oluyorsunuz. Burası çok bilinen Aktur Sitesi’nin olduğu bölge. Sırt sırta vermiş iki koyun tam buluştuğu konumda.

4.Aktur Çiftlik Koyu (Büyük Koy)

Çiftlik Koyu olarak bilinen bu koya Akturcular “Büyük Koy” da diyor. Bu koy Kovanlık Koyu’na nazaran daha az bakir, yeşili de daha az iken genişlik anlamında açık ara fark atıyor. Plajı kumluk ve mavi bayraklı. Plajın en başındaki İskele Beach’ten kano, lazer, wind sörf kiralayabiliyorsunuz. Dikkat edilmesi gereken ayrıntısı ise çabuk derinleşmesi.

Popüler koylar arasında toplu taşıma hizmeti olsa da araba kiralayıp gezmek Datça gezinizi daha pratik ve hızlı hâle getirebilir. Bu yüzden bizim önerimiz RentiCar’a uğrayın ve ihtiyacınız olan aracı kiralayıp yollara koyulun.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler