31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Doğu Karadeniz Gurme Turu

GastroDoğu Karadeniz Gurme Turu
Okuma Süresi: 2 dakika

Doğu Karadeniz dendiğinde akla uçsuz bucaksız bir yeşillik, dağlar, yaylalar, nehirler ve tabii ki bolca oksijen geliyor. Hazırladığımız listeye göz attıktan sonra bu karelerin arasına birkaç farklı lezzet durağı da yerleştirecek, Doğu Karadeniz’e dair yapacağınız her gezi planına lezzet duraklarını da muhakkak ekleyeceksiniz. En iyiler tarafından seçilen ve Doğu Karadeniz’in en beğenilen lezzet duraklarını sizler için derledik.

Ersin Dede Cağ Kebap

Artvin, Ardanuç’ta. Mayıs, haziran ve temmuz en iyi aylar çünkü süt kuzusu zamanı. Etin kalitesi tabii ki çok önemli ama dünyanın en önde gelen mangal ustalarını etkileyecek başka faktörler de var. Ersin Dede’nin odun ateşinde pişen yatay döneri elle çevirerek her tarafı eşit pişirmesi görülmeli. Etin dökülen kısımlarını toplayıp kuşbaşı yapması da ayrı bir sanat. Et yumuşacık ve rayihalı. Tabii buranın devamlı kalabalık olması da bir avantaj. Et devamlı kesildiği için hiç kurumuyor. Yatay dönerin de dikey olana göre küçük bir avantajı var; yağ aşağı akmıyor. Sonuç olarak ortaya bir başyapıt çıkıyor. Ersin Dede, et bittiğinde kapattığı için öğleden sonraya kalmamanız lazım. Telefon ile açık olup olmadıklarını kontrol etmeniz de elzem.

Tarihî Kalkanoğlu Pilav

Birçok mekân isminin önüne “tarihî” ibaresi ekliyor son yıllarda ancak gerçekten bu ismin hakkını veren çok az restoran var. Kalkanoğlu Pilav, onlardan biri. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan mekânın sırrı istikrar. Kaliteli malzemeyle, en iyi bildiği işi yapan Kalkanoğlu, sadece menüsüyle yıllara meydan okuyor.

Adres: Pazarkapı, Tophane Cami Sk. No:3, 61200 Merkez/Trabzon

Lale Lokantası

Çayeli’nin meşhur kuru fasulyesinin belki de en doğru adresi Lale Lokantası. İlçenin en ünlü iki restoranından biri olan Lale Lokantası’nda kuru fasulye yedikten sonra kendinize bu lezzete dair yepyeni bir standart belirleyeceğinizi iddia ediyoruz.

Adres: Yenipazar, 9 Mart Cd No:93, 53200 Çayeli/Rize

Çakır Balık Evi

Taze balık, düzgün pişirme, tutkuyla işini yapan bir şef. Bu üçü bir araya geldiğinde bir lezzet şöleni kaçınılmaz oluyor. Çakır Balık Evi, deniz ürünleri tutkunları için mutlaka uğranması gereken bir durak. Karadeniz’in cömertliğinin eşsiz bir lezzete dönüştüğü bu mekân, önemli bir gastronomi noktası olarak birçok önemli eleştirmenden tam not almasıyla biliniyor.

Adres: Hacımiktat, Alpaslan Cd. No:2, 28200 Giresun Merkez/Giresun

Platoda Mola

Pokut Yaylası’nın güzelliğini gölgede bırakacak kadar iyi dersek fazla iddialı gelebilir belki ancak Platoda Mola gerçekten sizi şaşırtacak kadar iyi. Karadeniz’le özdeşleşmiş muhlama gibi lezzetlerin zirve noktalarından kabul edilen Platoda Mola, hem manzaranın hem de mutfağın tadını bir arada çıkarabileceğiniz eşsiz bir durak.

Adres: Ortanköy Köyü, Pokut-Şenyuva Yolu, 53780 Çamlıhemşin/Rize

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler