19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Dünya Mirasları Rotası – Batı

Gezi – SeyahatDünya Mirasları Rotası - Batı
Okuma Süresi: 2 dakika

Yalnızca bizim değil, tüm dünyanın ortak değerleri olan eserler, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bir araya geliyor. Türkiye ise binlerce yıllık tarihi, sayısız medeniyete ev sahibi yapmış zengin bir coğrafya olarak, bu prestijli listede adına en sık rastlanan ülkelerden. Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği, her biri insanlık tarihinin kilometre taşlarından olan 19 eserimizden, Batı’daki en seçkin örnekleri bir listede sizler için derledik.

Özellikle çocuklarınızla hem eğlencelihem de bilgilendirici bir yolculuğa çıkın; ülkemizin dünyaya mal olmuş güzelliklerinden oluşan bir rota izlemek ve tüm bu güzellikleri yerinde görmek için rehber niteliğindeki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tabii ki önce İstanbul!

Tarihî Yarımada ve Tarihî Mekânları

1985 yılından bugüne UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yalnızca eserleriyle değil, bölgeleriyle yer alan İstanbul, Roma ve Osmanlı’dan kalma sayısız eser ile bu listede yer almayı en çok hak eden şehirlerden.

Bu eşsiz ve tarihî başkente, 4 ana bölümle yer verilmiş: Sultanahmet Kentsel Arkeolojik Sit Alanı, Süleymaniye Koruma Alanı, Zeyrek Koruma Alanı ve İstanbul Kara Surları Koruma Alanı.

Önce Kuzey’e, Sonra Güney’e: Edirne

Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi

Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği, günümüz uzmanları tarafından bir mimari mucize olarak adlandırılan Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi, 2011 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde kendine yer buldu. Mimarinin ve el sanatlarının eşsiz ahengi ve görkemli görünümüyle büyüleyici bir güzellik olan Selimiye Camii, rotanızın en kuzeydeki durağı olarak İstanbul’un ardından güzel bir start noktası olabilir.

İlyada’dan Bugüne: Truva Arkeolojik Alanı

Tarihin en ünlü destanlarından İlyada’nın merkezinde yer alan dünyaca ünlü Truva, Çanakkale ili sınırları içinde yer alıyor. Bölgenin 3000 yıldan eskiye dayanan tarihi, mitolojik hikâyelere konu olması, Tunç Çağı’ndan bugüne onlarca farklı medeniyetin izleriyle katman katman zenginleşmesi, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer bulmasındaki en önemli etkenlerin başında geliyor.

Biraz da yeşil: Bursa Cumalıkızık Köyü

Eski başkent Bursa’nın, Osmanlı döneminden günümüze kadar güzelliği ve özgünlüğünü koruyarak gelen güzel köyü Cumalıkızık, 2014 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Tarihîbir film setini andıran sokakları ve eşsiz mimarisiyle Cumalıkızık, mutlaka ziyaret etmeniz gereken duraklardan biri.

Güney’e Doğru: Bergama

Helenistik dönemden Osmanlı’ya kadar tarihte iz bırakan birçok medeniyetin kesişim noktası Bergama, eski adıyla Pergamon, listenin en değerli, en zengin duraklarından biri. Tapınakları, tiyatrosu, yolları, agorası ve çok daha fazlasıyla, yaşayan bir tarih olan Bergama, herkesin mutlaka görmesi gereken bir kültürel değer.

Efes Antik Kenti

Aynı zamanda dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na da ev sahipliği yapan Efes Antik Kenti, Unesco Dünya Miras Listesi’ndeki en özel yerlerden biri. Yapılan araştırmalara göre, 9000 yıl boyunca kesintisiz yerleşim yeri olması, Efes’in ne denli önemli bir merkez olduğunun başlı başına kanıtı.

Aphrodisias Antik Kenti

Afrodit’e adanan bu eşsiz güzellikteki şehir, dünyaca ünlü fotoğrafçımız Ara Güler tarafından, tesadüfen keşfedilen ve bugün dünya tarihinin en önemli sit alanlarından biri olarak görülen, eşsiz bir kültür mirası. Aydın ili sınırlarında yer alan Aphrodisias, binlerce yılın izlerini ilk günkü güzelliğiyle korumaya devam ediyor.

Xanthos-Letoon

1988 yılından bugüne UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan, tarihin ilk demokratik birliği olarak kabul edilen Likya’dan miras kalan en önemli antik şehirler Xanthos ve Letoon, Muğla sınırları içerisinde yer alıyor.

Hieropolis-Pamukkale

Hem doğal hem de tarihi değere sahip olan, bu yönüyle eşsiz özellikteki Pamukkale ve Hieropolis, Türkiye’nin görsel imajının en önemli parçalarından biri. Fantastik manzarası ve birbirinden özel tarihî kalıntılarıyla, herkesin mutlaka bir kez ziyaret etmesi gereken en önemli duraklardan biri aynı zamanda.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler