19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Edirne Gezi Rehberi

Gezi – SeyahatEdirne Gezi Rehberi
Okuma Süresi: 2 dakika

Türkiye’nin turizm açısından önemli bir şehri olan Edirne, tarihî ve doğal güzellikleriyle bu önemi hak eder niteliktedir. Tarihine baktığımızda da geçmiş dönemlerde bir dönem Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan Edirne, günümüze kadar taşınmış tarihî yapıları ile her yıl binlerce ziyaretçiyi bünyesinde ağırlıyor. Peki Edirne’de gezilecek yerler nelerdir? Sizler için Edirne gezi rotamızı hemen inceleyelim.

Enez Kalesi

Şehir merkezine 80 km uzaklıkta bulunan Enez Kalesi turistik açıdan Edirne’nin en önemli yerlerinden biridir. Mimari özellikleriyle dikkat çeken Enez Kalesi, yüzlerce yıllık tarihten günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Kalenin eşsiz manzaraları fotoğraf çekmeyi sevenlerin de epey ilgisini çekmektedir. Kale yaklaşık 800 metrekarelik bir alana kurulmuştur ve gezmesi uzun sürebilir. Yılın her günü ziyarete açıktır. Araçla geldiğinizde araçlar için de giriş olduğunu unutmayın.

Bayezid Köprüsü

Şehir merkezinin göbeğinde yer alan Bayezid Köprüsü de Enez Kalesi gibi Edirne’nin önemli turistik yerlerinden biridir. Yaklaşık 80 metre uzunluğunda olan tarihî köprünün geçmişte yapılma amacı ise ulaşımı kolaylaştırmasıdır ve Tunca Nehri’nin üzerinden geçtiği bilinmektedir. Enez Kalesi gibi yılın her günü ziyarete açıktır ve araca uygun girişi vardır. Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Edirne Büyük Sinagogu

Yine şehir merkezinde yer alan bir diğer tarihî açıdan önemli yapıyla devam ediyoruz. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 3. en büyük sinagogu olmasıyla ünlü olan Edirne Büyük Sinagogu; mimari özellikleriyle de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. İçerisinde bir kütüphane ve sığınak yer almaktadır ve Edirne Büyük Sinagogu’na giriş ücretsizdir.

Selimiye Cami

Mimarlık tarihi açısından büyük bir öneme sahip olan Selimiye Cami, Edirne’de bulunmaktadır ve ziyaretçiler tarafından çokça ziyaret edilen bir yerdir. Mimar Sinan tarafından 1575 yılında inşa edilen ve günümüzde Türkiye’nin en büyük camilerinden biri olan Selimiye Cami’ye giriş ücreti bulunmamaktadır. Selimiye Cami’yi ibadet saatleri dışında özgürce gezebilir ve bu mimari dehanın eserini rahatça inceleyebilirsiniz.

Edirne şehri bana uzak diye üzülmeyin. Siz de hemen RentiCar’ın web sitesinden size en yakın araç kiralama noktasını bulun, bütçenize en uygun ve en konforlu aracı kiralayacak Edirne seyahatinizin tadını çıkarın!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler