18.3 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Elâzığ’da Nerede Ne Yenir? Elâzığ’ın Meşhur Lezzetleri

GastroElâzığ’da Nerede Ne Yenir? Elâzığ’ın Meşhur Lezzetleri
Okuma Süresi: 2 dakika

Seyahatlerin şüphesiz en güzel taraflarından biri yeni lezzetler tatmaktır ve biliyoruz ki ülkemizde her yöreye ait binlerce farklı çeşit lezzet var. Et, tahıl ve süt ürünlerinin ağır bastığı Elâzığ da 150’ye yakın geleneksel yemek çeşidiyle bunlardan biri. Peki zengin mutfağı ile Türkiye’nin önemli gastronomik şehirlerinden biri olan Elâzığ’da nerede ne yenir? İşte başta kokuları sonra da tatları ile büyüleyen Elâzığ’ın nefis lezzetleri…

Elâzığ’da Mis Gibi Bir Kahvaltı

Şimdiden uyarmalıyız ki bu mekânda yapacağınız serpme kahvaltı öncekilere göre çok farklı olacak. Mekânın ismi Zertaşlar. Elâzığ’ın en popüler kahvaltı mekânlarından biridir. Kahvaltıdaki seçenekler de şunlar: Elâzığ’ın mis gibi tulum peyniri, yoğurt kaymağı, salamura peyniri, patila (Elâzığ yöresine ait bir çeşit gözleme) ve daha fazlası. Geleneksel patila aslında sadece soğan kavurması şeklinde servis ediliyor fakat peynirli, patatesli ve kıymalı seçenekleri de ek olarak bulunuyor.

Zertaşlar: Harput Mahallesi, Harput Yolu, No:4, 23300, Elâzığ Merkez

Telefon: 0(424) 215 10 58

Elâzığ’a Gidilir de Et Yemeden Olur mu?

Doğunun tam da ortasına gelmişken et ürünlerini tatmadan dönmek olmaz diyelim. Peki nasıl bir yer tercih edersiniz? Bizim önerimiz bu noktada Ensar Lokantası. Kırmızı biberle servis edilmiş bonfile mi tercih edersiniz yoksa Harput Kebabı mı? Patlıcan söğürmeyi siparişe ekletmeyi unutmayın.

Ensar Lokantası: Harput Mahallesi, Tarih Cimşit Hamamı, Nadir Baba Sk. No 1, 23300 Merkez

Telefon: 0(424) 215 10 33^

Elâzığ’ın Yöreselleri Nedir Peki?

Elâzığ’ın yöresel yemekleriyle ünlü bir bölge olduğunu söylemiştik. Harput köftesi, Harput çorbası, balakgazi böreği, küncülü (susamlı köfte), işgene, haşlanmış içli köfte, sırın (yöresel bir mantı), ballı muzlu cevizli krep ve daha fazlası… Yazarken canımız çekti. Peki bu yöresel lezzetler nerede yenir? Bizim önerimiz Balakgazi Tesisleri.

Balakgazi Tesisleri: Harput Mahallesi, Ahmet Kabaklı Blv. No:1, 23200 Elâzığ Merkez

Telefon: 0(424) 215 11 88

Bu lezzetleri tatmak istiyorum ama farklı şehirdeyim diye üzülmeyin! RentiCar bütçenize en uygun alternatifleriyle size Elâzığ’ın karın acıktıran lezzetlerini tatmanız için en kaliteli araç kiralama hizmetini sunuyor. Hemen RentiCar’ın web sitesinden kendinize uygun aracı kiralayın ve seyahatinizin tadını çıkarın.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler