23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Yerebatan Sarnıcı Restorasyonu Tamamlandı!

Gezi – SeyahatYerebatan Sarnıcı Restorasyonu Tamamlandı!
Okuma Süresi: 2 dakika


Mart ayında duyurulan Yerebatan Sarnıcı restorasyonu temmuz ayında sona erdi. 1500 yıldan sonra ilk kez kapsamlı bir restorasyona giren Yerebatan Sarnıcı, son hâliyle görenleri büyülüyor. Turistlerin en çok ziyaret ettiği 3. mekân olan bu tarihî mekânın öncelikle tarihine biraz göz atalım.

Yerebatan Sarnıcı Tarihi

MS 532 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından inşa edilen yapı, tarihin bunca yılı ayakta kalmayı başarmış ve günümüzde İstanbul’un en önemli tarihî noktalarından biri olmuştur. Yapıldığı dönemde sarayın su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmış, bu sebeple de günümüzde hâlâ sarnıcın içerisinde belirli su birikintileri görmek mümkün.

Sarnıcın suyunun Belgrad Ormanları’ndan geldiği biliniyor ve ormanın içerisindeki Eğrikapı ve Taksim arası 1000 metreyi geçen kemerler ile su sarnıca aktarılıyor. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in gerçekleştirdiği İstanbul’un Fethi’yle Yerebatan Sarnıcı Osmanlı Devleti’nin hâkimiyeti altına giriyor. Topkapı Sarayı’nın gül bahçelerini sulamak için de sarnıçtaki su kullanılmış.

Yerebatan Sarnıcı Nerede?

Yerebatan Sarnıcı’nın turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biri olduğunu söylemiştik. Peki nerede bu Yerebatan Sarnıcı? Aslında tam olarak tarih mekaânların toplandığı yerde, Ayasofya Cami ile Sultanahmet Cami arasında kalıyor.

Adres: Yerebatan Caddesi, Alemdar Mahallesi, 1/3 34410 Sultanahmet/ Fatih

Yerebatan Sarnıcı Restorasyonu Hakkında Bilgi

Restorasyon boyunca ziyarete açık olan Yerebatan Sarnıcı’nın, İBB Kültür AŞ’ye bağlı olarak restorasyonu tamamlandı. Kendi sitesinde ise restorasyonun detayları açıklandı.

Giriş ve çıkış alanları düzenlendi: Sarnıcın giriş ve çıkış kapıları restore edildi. Giriş kapısının küçük olması sebebi ile burayı ziyarete gelenler çok fazla sıra beklemek zorunda kalıyordu ve bu durum turist ziyaretlerini olumsuz etkiliyordu. Buna bağlı olarak giriş alanı cam saçak ile kapatılarak ziyaretçilere uygun bir bekleme alanı oluşturuldu. Çıkış kapısı da bu faktörlere bağlı olarak en uygun şekilde restore edildi.

Yürüme platformu yenilendi: Özellikle kış aylarında sarnıcın tavanından yürüme platformuna sızan su sıkıntısı nedeniyle bu kısımlara da su yalıtımı yapıldı. Betonarme platform kaldırıldı ve yerine daha modern malzemelerden oluşan bir platform inşa edildi.

Beton kolonlar söküldü: Yapı içerisindeki kolonlar özellikle güçlendirme sebebiyle restore edildi. Kolonlar haricinde duvarlar ve tonozlar da aynı amaç ile restoreye uğradı. Daha önce yapılan ve yapının tekniğine uygun olmayan müdahaleler de düzenlenecek.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler