19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Egzozdan Çıkan Renkli Dumanlar Neyin Göstergesidir?

Otomotiv DünyasıEgzozdan Çıkan Renkli Dumanlar Neyin Göstergesidir?
Okuma Süresi: < 1 dakika


Araba kullananlar olarak egzozdan farklı renkte bir duman çıkması hepimizi endişelendiren bir durum olsa gerek. Siyah duman, beyaz duman, mavi duman, gri duman… Hepsinin kendine has farklı anlamları vardır. Biz de bu yazımızda sizlere bu renklerdeki dumanlara sebep olabileceklerden bahsettik. O zaman siyah duman ile başlayalım.

Siyah Duman


Egzozdan siyah duman çıkmasının ana nedenlerinden biri genel olarak motorun hava filtresinde oluşan arızadır. Filtrede tıkanma meydana geldiğinde hava yeteri kadar dışarı çıkamaz, bu sebeple motoru zorlar ve bu da egzozdan siyah duman çıkmasına sebep olur. Peki siyah dumanın tek sebebi hava filtresi arızası mıdır? Hayır. Enjeksiyon basıncının dengesizleşmesi de egzozdan siyah duman çıkmasına sebep olabilir. Aynı zamanda kullandığınız benzinin içerisine yağ kaçarsa da egzozdan siyah duman çıkar. Bunlar sadece sebeplerden bazıları. Bu sebeplere hava durumu, EGR arızası, aracın aniden hızlanması gibi faktörleri de ekleyebiliriz.

Beyaz Duman

Egzozdan beyaz duman çıkmasının sebebi genelde soğuk hava zannedilir fakat bu doğru değildir. Asıl sebebi genelde soğutma sıvısının buharlaşması ya da yanma odasına sızmış olmasıdır. Böyle bir durumda en hızlı şekilde destek almanızı öneririz.

Mavi Duman

Siyah dumandan sonra en sık rastlanılan durum egzozdan mavi duman çıkmasıdır. Mavi duman çıkmasının ana sebeplerinden biri pistonlardaki motor yağının yanma odalarına girmesidir. Bu sebeple motor içeri kaçan yağı da yakarak egzozdan mavi duman çıkmasına sebebiyet verir.

Gri Duman

Siyah dumanda olduğu gibi gri duman çıkmasının da birçok sebebi vardır. En genellerinden biri turbonun yağ yakmasıdır. Bu durumun kontrolünü ise arabanın yağ göstergesinden yağın eksilip eksilmediğine bakarak yapabilirsiniz.

Bu bahsettiklerimiz benzinli araçlar içindi. Kısaca dizel arabalardan siyah duman çıkmasının sebebini de açıklamak gerekirse şunlar söylenebilir;

-Ani hızlanma ve yüksek devir
-Yakıt sistemi arızaları
-EGR arızaları ve hava durumu
-Kullanılan motorun kalitesi

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler